Články  |  Foto  |  Kalendář 
Bramboračka AČR vs. CAMS se letos nekoná!?
Pamatujete si na loňský rok touto dobou? Odehrával se bizardní a ve výsledku trochu nesmyslný boj mezi dvěma organizacemi, které u nás závody pořádají. Jestli máte pocit, že se na nás valí jen negativní zprávy, tak tu máme jednu pozitivní.

Letos se totiž ona nesmyslná bitva nekoná. Nikdo se nehádá, nikdo nevyhrožuje, že neuzná licence a ani se neháže špína "přes plot". Je to s podivem, ale je vážně klid. Možná se totiž ukázalo, že ani jedna strana není dokonalá a vznikla tu tak snad nějaká vzájemná pokora. Je ale teprve březen, tak doufejme, že to vydrží. Každopádně obě strany zatím zaslouží pochvalu. Připravují si svoje a nijak se do sebe nenaváží. A to je určitě moc dobře. Obě organizace uspořádali v loňském roce 7 závodů. Další 2 závody se nakonec odjet nepodařilo. V rámci šampionátu AČR se odjel i závod ve Frohburgu, který pořádá německá organizace. Ten použijeme jako srovnání.

Žádný pořadatel to nemá jednoduché. Někde se jede ve městě a místní to nechtějí. Jinde se zase musejí uzavřít frekventované komunikace. Organizovat takovou akci jako je road racingový závod není jen o tom sehnat velkou sumu peněz a zařídit potřebná povolení. Musíte to zvládnout i organizačně. A že problémy mají všichni víme i z loňské sezóny. Nikdy není nic na 100%. Ono to ani nejde. Jsme jenom lidi.

Staré Město
Pořadatel měl štěstí v neštěstí ohledně počasí. Před závody vydatně pršelo. No a protože je depo na travnatém hřišti, tak to znamenalo průšvih. Bláta bylo opravdu hodně, hasiči čerpali vodu a v nejhorších místech se musel povrch zpevňovat. Na víkend bylo ale hezky a závody se odjeli. Počasí pořadatel ovlivnit prostě nemohl. Zvládl to a nakonec všichni na tento víkend vzpomínáme více méně v dobrém.

Hořice – 300ZGH
Ani Hořicím se nevyhnul déšť. Naštěstí nepršelo moc. Problém ale je, že Hořice jsou v kopci a z kopce voda prostě teče. Na trať se tak dostane spousta nečistot. Navíc v lese spadne spousta nečistot ze stromů. Okruh má přes 5 kilometrů a ty prostě musíte vyčistit. V neděli se přidalo několik nehod a jedna z nich byla hodně vážná. Jezdec doslova bojuje o život, ale diváci jsou nervózní a závody hodinu stojí. Nakonec se do toho přidá třeba srnka na trati a další zdržení. Nakonec to bylo manko 2 hodiny a závody se zkracovali. Jasně jsou v organizaci nějaké rezervy a časový harmonogram se dá udělat jinak. Ale jsou věci, které prostě neovlivníte. Zdraví závodníků a bezpečnost všech musí být vždy na první místě. A my diváci to musíme respektovat.

Hořice – TT
Počasí vyšlo parádně. Vše šlapalo jako na drátkách. Nojo ale poslední závod se kvůli nehodám startoval natřikrát. A zase tu bylo zkracování a zpoždění. Nikdo nepadá přece schválně. Musíme čekat. Nedá se nic dělat, jenom doufat, že jsou všichni v pořádku.

Radvanice
V Radvanicích mají zase problém s umístěním depa. Na okruh se musí jezdit po "přivaděči" a to sebou taky nese spoustu problémů. Pořadatel ale zatím jiné prostory nemá. A zase se s tím pojí ta ukázněnost diváků.

Těrlicko
V Těrlicku měli letos velkou smůlu na počasí. Zase jsme u toho – jak to mají ovlivnit. Je pravda, že tyto závody přišly o IRRC, což je určitě velká škoda. Na druhou stranu i přes tyto nevýhody přišlo poměrně dost lidí. Pokud Vám ráno hodně prší a musíte odložit start a pak do toho máte pár červených vlajek, tak už harmonogram nedoženete. Jasně byla zima a čekání nebylo příjemné. Ale nebyl ten souboj Seiger vs. Grams nakonec odměnou?

Kyjov
V Kyjově zase zlobilo počasí. Navíc mají velké problém s místním obyvatelstvem a částečně i s vedením města. Velký problém byla z počátku elektrika v depu. Zdroje nejsou neomezené a vzhledem k počasí všichni pustily přímotopy. No a asi chápete, že když pustíte 100 přímotopů, tak to jističe prostě neustojí. I přes tyto události se závodilo a hlavně závody šestek stály za to.

Dymokury
Zase ten stokrát omílaný povrch. V Dymourech stála silnice fakt zaprd. Bohužel když v prvním tréninku zjistíte, že máte blbý povrch, tak nový už neuděláte. Odneslo to hodně jezdců a spousta z nich si prohlédla nemocnici z blízka. Povrch je fakt průser. Počasí ale vyšlo a pořadatel makal fakt ze všech sil. Závody se zkracovali, ale závodilo se a Dymokury před sebou mají novou budoucnost.

Záměrně jsem nenapsal, kdo který závod pořádal. Podle mě je to divákům a možná i větší části jezdců úplně jedno. Rozhoně to není tak, že přijedete na závody a podle úrovně poznáte kdo je pořádá. Žádný z pořadatelů to neměl vloni jednoduché, ale zvládlo se to. A to je pro nás důležité ne?
Nepovedlo se uspořádat závody na Strahově a ve Volárně. Důvody jsou různé. Doufejme, že i tam se jednou zadaří.

Na závěr bych pro srovnání rád uvedl německý Frohburg. Němci jsou velice precizní národ a v organizaci je to znát. Jenže okruh vede v polích po ne příliš frekventovaných komunikacích. Nemají tak problémy s místními. Navíc na podzim jsou pole posekané, takže divácké zóny taky máte hotové. No a hlavně Němci uzavřou dráhu už v pátek, sundají dopravní značení a nikoho tma moc nepouštějí. Je tak na všechno spousta času. To jsou podmínky co? To by si každý pořadatel přál. Jenže ani tak to nebylo vždy bez problému. Podzim sebou nese většinou chladné počasí. A zase tu jsou ty přímotopy. Kapacita sítě se i ve Frohburgu loni vyčerpala. O rok dříve zase v neděli ráno místní traktorista zasvinil trať. Ono to mokré pole je problém i kvůli divákům. Ty totiž nanosí spoustu bláta na trať. Pořadatel to řeší přechody z koberců.
Jak vidíte i když jsou ve Frohburgu o něco dál a mají jednodušší podmínky než většina našich pořadatelů, tak to není bez problému.

Mějme tak respekt k pořadatelům a když už si chceme stěžovat, tak to zkusme konstruktivně a slušně. A o tom, jestli si stěžujeme na CAMS, nebo na AČR to není, nebo spíš nemělo by být.


Který závod má podle Vás u nás nejlepší organizaci?

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz