Články  |  Foto  |  Kalendář 
Startovní čísla pro Isle of Man TT 2014
Každoročně se očekává zpráva kdo s jakým číslem pojede na Isle of Man TT. Opět připomínám, že se přiděluje 20 nejvyšších čísel. Zbytek si jezdci musí vyjezdit v kvalifikaci. Jaký mají čísla význam a jaké komu přidělili?

Význam čísel je poměrně jednoduchý. Na TT se startuje v intervalech a ne hromadně jako všude jinde. No a podle čísel se startuje. To znamená, že jezdec s číslem jedna startuje první atd. Všeobecně se první místo na startu považuje za lehkou nevýhodu, protože jezdec vlastně neví jak jednou ty za ním a nemá se koho chytit před sebou. Na druhou stranu má před sebou volnou trať a nikdo ho nebrzdí. Čísla všeobecně vyjadřují jakési preference. Zajímavé je vždy číslo 3. Číslo se kterým jezdil legendární Joey Dunlop.

1 – John McGuinness
McPint se vrací na první místo na startu. Dvacetinásobný vítěz si to určitě zaslouží. Má už ale svoje léta a navíc si teď zlomil zápěstí. Tak snad se stihne na TT připravit. John pojede opět na Hondě, což je za poslední léta suveréně nejúspěšnější značka hlavně v litrových závodech.

2 – James Hillier
Možná trochu méně nápadné jméno. Ale nenechte se zmást. James drží pátý nejrychlejší čas všech dob a na bednu už se taky několikrát postavil. Možná nemá takové PR jako jiní, ale počítat s ním už dlouhodobě musíme. James pojede na Kawasaki.

3 – Ian Hutchinson
Prestižní třetí místo získává jezdec, který jediný vyhrál 5 závodů v jednom ročníku (2010). Ian se na TT vrací a už trochu tradičně pojede v týmu Milwaukee Yamaha.

4 – Guy Martin
Jezdec s velkou fanouškovskou základnou a nejznámější "čekatel" na vítězství. Bude to jeho 4 rok na Suzuki. Poslední roky se až tak nedařilo. Zlý jazykové to připisují právě značce.

5 – Bruce Anstey
Nenápadný sympaťák, který prostě přijde a bez keců vyhraje. Má už svá léta, ale musíme s ním pořád počítat. Vždyť už vyhrál devětkrát a je držitelem druhého nejrychlejšího času.

6 – Michael Dunlop
Momentálně asi nejuniverzálnější roadracer, který vloni vyhrával co se dalo a na čem se dalo. Tvrdil, že letos nepojede. S Hondou to prostě neklapalo. Pak ale přišla nabídka z německého BMW a Michael je opět zde. Bude severoirský rychlík s MW spokojen? To neví ani on sám. Každopádně je litr od BMW dnes považován za nejlepší superbike. Na TT ale nikdy úspěchy neslavil. Velká neznámá a ono i to 6 místo tomu nasvědčuje. MD ale už několikrát ukázal, že jet zezadu mu vůbec nevadí.

7 – Gary Johnson
Vloni se propůjčil MV Agustě a videa hlavně té třívalcové jsou na youtube skoro legendární. I Gary už dokázal na TT vyhrát a jeho čas třeba ještě přijde.

8 – William Dunlop
Starší brácha Michaela startuje už tradičně za ním. William ale jezdí mnohem víc v klidu a tak nějak nenápadně si na tu bednu občas dojede. Letos přestoupil k Guy Martinovi do Suzuki, tak uvidíme, jak to bude šlapat.

9 – Michael Rutter
Specialista na Macau GP a na TT zero. Legendární jezdec v letech, který zlobí v první desítce, ale na bednu už to podle mě vyjde jen těžko.

10 – Conor Cummins
Místní borec, který občas ulítne a vidíme ho hodně vpředu a občas zase někde úplně jinde. Každopádně je to pořád na poměry road racingu mladý kluk co toho má ještě hodně před sebou.

11 – Dan Steward
Pro mě trochu překvapení, že je tak vpředu. Za poslední 2 roky se pohyboval spíš ve druhé desítce.

12 – Dean Harrison
Dean je hodně na vzestupu a vloni se mu dařilo. Do první 20 určitě patří. Vloni si vyjel dokonce 2. místo na twinu. Tam ale není taková konkurence jako jinde, takže to není moc dobré měřítko.

13 – Lee Johnson
Mladý jezdec, který byl vloni neúspěšnějším soukromníkem. Další naděje road racingu.

14 – Josh Brookes
Vloni nejrychlejší nováček a úspěšný jezdec v BSB. Výsledky vloni ale žádné nezajel. Podle mě byl Horst Sagier úspěšnějším nováčkem. Každopádně populární osobnost a proto asi místo v TOP20.

15 – Steve Mercer
Za osmé místo v Superstock race 2013 si patnáctku určitě zaslouží.

16 – David Johnson
Musím se přiznat, že pro mě to je trochu neznámé jméno. Vloni byl ale desátý v nejprestižnější Senior TT a tak určitě do TOP 20 taky patří.

17 – Dan Kneen
Další mladý domácí jezdec. Dan jezdí nenápadně někdy a konci první desítky nebo na začátku té druhé. Jeho výsledky jsou ale dlouhodobě stabilní.

18 – Simon Andrews
Opět jezdec na BMW. I Simon několikrát zasáhl do první desítky a na BMW to prostě umí.

19 – Cameron Donald
Možná překvapení, že je tak na konci. Cameron už dvakrát TT vyhrál a desetkrát stál na bedně. Patří tak k těm nejúspěšnějším, kteří budou letos startovat. Pojede ale na Nortonu a tomu pořadatelé asi tolik nevěří. Norton je každopádně velká klasika a žádná značka není tolik s TT spojena jako právě Norton. Po návratu legendární MV Agusty je tu další legenda. Už jenom proto stojí za to fandit číslu 19.

20 – Ben Wylie
Ben se představil u nás v Těrlicku a rozhodně patří taky k nastupující generaci. Už se taky dokázal probojovat do Top10 a tak je dvacítka na startu asi logická.

Přeci jen se ale pár jezdců do TOP20 nevešlo a mělo se podle mě vejít. Rozhodně k nim patří Ryan Farquar. Jeden z nejlepší road racerů všech dob se vrací na TT a do kvalifikace nastupuje s tradičním číslem 77. Ještě bych chtěl jmenovat nejúspěšnějšího nováčka roku 2013 Horsta Saigera. Toho známe taky od nás a loňskými výsledky si podle mě TOP20 zasloužil. Možná pořadatel tolik jezdcům z kontinentu nevěří. Startovat budou nově také jezdci IRRC Didier Grams, Laurent Hoffmann, Vick de Cooremeter a další. Uvidíme jak v ostrovní konkurenci obstojí. TT IoM 2014 začíná pár dní po Hořicích!


Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz