Články  |  Foto  |  Kalendář 
IRRC a Česká TT o víkendu v Hořicích
Šampionát IRRC míří už pošesté do Hořic na bezesporu nejvíce technickou trať celého seriálu. Navíc se tam i letos může rozhodnout o obou titulech. Hořice jsou pátým podnikem z šesti a čeká je jeden z nejlépe obsazených závodů za hodně dlouhou dobu. A je super, že tohle můžu v srpnu psát skoro každý rok.

Program
Už tradiční srpnové schéma. V pátek se s jezdci můžete potkat ve městě u hořického zámečku. V sobotu jedou všechny třídy dva tréninky a třídy IRRC k tomu přidají ještě ranní warm up. V neděli pak jedou veteráni jeden závod a třídy IRRC po dvou. Pro připomenutí – IRRC se jede ve třídách supersport (šestistovky) a superbike (litry).

Harmonogram víkendu

IRRC Superbike
V této třídě letos jasně dominuje nováček – Davey Todd z Anglie. Pokud vyloženě nepohoří na českém náročném okruhu, tak je velmi pravděpodobné, že si titul zajistí už v Hořicích. Pokud tam ale bude chtít jet o vítězství, čeká ho hodně těžká práce. Konkurovat mu bude týmový parťák z Wepol Road Racing, Danny Webb, který sice nesoupeří o titul v IRRC, ale je aktuálním rekordmanem okruhu. Doma bude chtít získat důležité body Marek Červený, který je teď až čtvrtý a drží trochu černého Petra. Kousek před ním je Didier Grams, ale najet na něj body v Hořicích nebude lehké. I on držel rekord okruhu. O malý kousek před Gramsem je Erno Kostamo. O aktuálně druhou pozici v IRRC může v Hořicích přijít, ale Erno je letos ve skvělé formě a i v Hořicích už jel hodně rychle.

Další Češi budou bojovat o celkovou první desítku a mají možnost využít domácí tratě. Zejména Kamil Holán si bude chtít polepšit z dvanáctého místa na trati, kterou dokonale zná. Aleš Nechvátal, Pavel Tomeček a Tomáš Borovka se zase budou chtít udržet v první desítce čím dál více prestižního šampionátu.

Uvidíme, jestli nastoupí poprvé na BMW v Hořících Patrik Vostárek, který se v Chimay zranil. Jestli ano, tak máme černého koně závodu celkem jasného.

Průběžné pořadí IRRC Superbike
Startovní listina IRRC Superbike

IRRC Supersport
V šestistovkách je situace o něco dramatičtější. Vedoucí Matthieu Lagrive může už podruhé rozhodnout o titulu v Hořicích. V Chimay ale drobně ztratil a Laurent Hoffmann má pořád šanci. Udržet se před Lagrivem, nebo těsně za ním bude ale v Hořicích hodně těžké. Navíc si belgický šampión musí hlídat z třetího místa i Christiana Schmitze, který Hořice umí skvěle. Celou situaci by navíc mohl Zamotat Kamil Holán, který sice už v celkovém pořadí výrazného úspěchu nedosáhne, ale Hořice jsou jeho trať a může vrazit rozhodující klín mezi Lagriva a Hoffmanna. V Chimay zvítězil poprvé v IRRC i Luca Gottardi a jestli to někde opravdu umí, tak v Hořicích. Celkově je pátý a není bez šance na TOP 3. Navíc pojede na divokou kartu náš Michal Vecko, slovenský Tomáš Toth a německý Wolfi Schuster. Takový závod šestistovek tu dle mého dlouho nebyl.

Průběžné pořadí IRRC Supersport
Startovní listina IRRC Supersport

Divoké karty
IRRC letos nejede tolik jezdců. Špička je sice pořád silnější a silnější, ale dost menších týmů na IRRC prostě nemá. Přeci jen tam není levné startovné a cestování na takové dálky je nákladné a časově náročné. Je to ale prostor pro závodníky na divokou kartu, kteří si mohou zaplatit účast na jednotlivém podniku. A je skvělé, že toho naši závodníci na Hořice využili. Budou tak často poprvé v životě moci poměřit síly se skvělou konkurencí. No řekněte – být na trati s pětinásobným mistrem světa, nebo s vítězem NW200? To bude pro kluky určitě zážitek a doufám, že je jako správní fanoušci poženete kupředu. Jezdci na divokou kartu v šampionátu nebodují.

Závody veteránů „Čestá TT“

Víkend nebude jen o závodech IRRC. Česká TT je tradičně o veteránech a jestli máte staré závodní stroje do roku výroby 1972 rádi, tak si to nenechte ujít. Osobně závody veteránů (navíc takto starých) nevyhledávám, ale jestli to má někde opravdu úroveň, tak v Hořicích. Nabité startovní listiny mluví za vše. Bude k vidění spousta zajímavých strojů a věřím, že i spousta vyrovnaných soubojů. Tolik závodních veteránů v akci u nás na přírodních tratích, což je jejich přirozené prostředí, nikde prostě neuvidíte.

Startovní listiny tříd Klasik 175 + 250 + 350 + 500 + 750 + SIDE

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz