Články  |  Foto  |  Kalendář 
Isle of Man TT 2019 - Shrnutí všech závodů
TT na ostrově Man je už minulostí a je tu krátký souhrn odjetých závodů. Nakonec se podařilo odjet všechny plánované závody i přes příšerné počasí, které TT desítky let nepamatuje. Původní délku měly ale jen dva závody.

Počasí bylo letos opravdu velmi špatné a zásadně ovlivnilo program závodů. Prakticky nic se nejelo v den a hodinu, kdy se jet mělo. Tak málo kol závodníci na okruhu Mountain Course dlouho nenajeli. Každopádně nakonec se podařilo díky dvěma hezkým dnům na konci TT vše alespoň částečně dohnat.

Pondělí 3.6.

RST SUPERBIKE TT
2 kola
Kompletní výsledky

Závod se měl jet netradičně na 4 kola. Normálně se totiž jezdí superbiky na 6 kol. Start se několikrát drobně odložil, ale pak se šlo konečně na věc. Vypadalo to na vyrovnaný boj mezi Hillierem, Harrisonem a Hickmanem. Po zastávce v boxech byly rozdíly minimální, ale ani ne v polovině druhého kola přišla zpráva o červené vlajce a vážném incidentu na začátku okruhu před vesničkou Union Mills. Ve chvíli, kdy jsme zjistili místo, kde se to stalo a jezdci kolem nás začali jezdit výrazně pomaleji, tak bylo jasné, že je zle. Na TT se červená vyvěšuje jen málo kdy. Bohužel se potvrdilo, že spadl Daley Mathison z týmu Penz13.com a pád to byl fatální. Následně byl závod ukončen a započítaly se výsledky z druhého kola.

Zvítězil Hickman, druhý dojel Harrsion a třetí Hillier. Triumf to ale byl hořký. Získat vítězství ve dvoukolovém závodě poté, co se vám zabil kamarád z depa, není to, co si kdokoliv přeje.

LOCATE.IM SIDECAR TT 1
3 kola
Kompletní výsledky

Závod sajd se jel standardně na tři kola. A podle očekávání od začátku postupně zvyšovali náskok bratři Birchallové. Nakonec na posádku vedenou Johnem Holdenem najeli 48 vteřin. Třetí dojela sajda řízená Alanem Foundsem.

MONSTER ENERGY SUPERSPORT TT 1
2 kola
Kompletní výsledky

Večer pořadatel závodníků nadělil ještě čtyřkolový závod na šestkách. Od začátku by to bylo hodně vyrovnané a trojice Johnston, Hiller, Hickman byla vyrovnaná přímo neskutečně. Navíc za nimi dotírali další čtyři závodníci, kteří to měli na bednu kousek. Už to vypadalo na velké drama ve druhé polovině závodu, ale pořadatel se opět po dvou kolech rozhodl závod ukončit, protože na některých částech okruhu začalo pršet. Další nedojetý závod, ale na druhou stranu sympatické první vítězství na TT pro Lee Johnstona.

Michal Dokoupil zajel slušný závod a vyjel si další bronzovou replicu. Už tady jel ale i o dost rychleji. Sympatický výkon předvedl i Miroslav Sloboda, který jel na hranici svého osobáku a hned v prvním závodě na TT si dojel pro bronzovou replicu.

Čtvrtek 6.6.

Další program se věčně odkládal a znovu došlo na závody zase až ve čtvrtek 6.6..

MONSTER ENERGY SUPERSPORT TT 2
2 kola
Kompletní výsledky

Hned ráno se jel závod supersportů na dvě kola. Došlo na další vyrovnaný souboj mezi Harrisonem a Hickmanem a opět z toho vyšel vítězně Peter Hickman. Harrsion dojel těsně druhý a blízko vítězství byl i třetí Conor Cummins. Vítěz prvního závodu supersportů Lee Johnston dojel až devátý. Výsledek z prvního závodu zopakovat Michal Dokoupil. Dojel jednadvacátý a získat opět bronzovou replicu. Závod se tak nepodařil Miroslavu Slobodovi, který získat v první závodě bronzovou replicu. Tentokrát to bylo až čtyřicáté deváté místo.

LOCATE.IM SIDECAR TT 2
2 kola
Kompletní výsledky

Následoval druhý závod sidecarů, který byl až trochu nudný. Dopadl úplně stejně jako ten první. Deváté vítězství v řadě si připsali bratři Birchalové. Jelo se jen na dvě kola. Zajímavostí je šesté místo sajdkárové posádky vedené drobnou francouzskou Estelle Leblond. Aby byla žena na TT takto vysoko ve výsledcích, se nestává každý den.

RL360 SUPERSTOCK TT
3 kola
Kompletní výsledky

Odpolední program uzavíral tříkolový závod litrových superstocků. První závod dne, kde byl nutný pitstop. Jindy tak samozřejmá součást závodů na Manu. Hickman Jasně ukázal, že BMW je v posledních letech mezi stocky neporazitelné a připsal si své páté vítězství na TT. Druhý dojel s velkou ztrátou Harrison a třetí David Johnson. Mimochodem jediná letošní bedna jindy tak úspěšného týmu Hondy.

BENNETTS LIGHTWEIGHT TT
2 kola
Kompletní výsledky

Večerní program otevřel závod twinů na dvě kola. Byl to dle mého názoru nejhezčí závod TT, i když byl krátký. Souboj Michaela Dunlopa a Jamie Cowarda, který nakonec rozhodl minimální rozdíl, byl nervy drásající až do konce. Až do průjezdu cílem Jamie Cowarda nikdo na okruhu netušil, jak to dopadne. Nakonec zvítězil Dunlop. Devatenácté vítězství pro pořád ještě mladého závodníka a padesáté pro jeho rodinu. Parádní moment. Třetí dojel, a podruhé se na bednu při TT 2019 postavil, Lee Johnston. Závod jel i Michal Dokoupil. Bylo z toho patnácté místo a získal další bronzovou replicu. Mimochodem Indi už dojel pěkných 23 závodů na TT. A to nemá každý. Poprvé jel závod na twinu na Manu i Miro Sloboda. Nutno přiznat, že v tréninku to vypadalo na lepší výsledek. Bylo z toho dvacáté deváté místo a tím třetí místo od konce. Na druhou stranu Miro dojel tři závody ze tří a do obou tříd se kvalifikoval. A to při dnešní úrovni TT není málo.

SES TT ZERO
1 kolo
Kompletní výsledky

Závod elektrických motorek se jel už poměrně pozdě večer a překvapivě to byl pěkný závod. Jediné dvě opravdu rychlé motory totiž sedlaly dvě legendy. Michael Rutter a John McGuinness. Nakonec byl o trochu rychlejší Rutter. Třetí dojel překvapivě Ian Lougher. Bedna byla tak plná legend a mnohonásobných vítězů TT. Navíc Rutter dorovnal v počtu vítězství svého tátu. Další pěkný moment.

Pátek 7.6.

DUNLOP SENIOR TT
6 kol
Kompletní výsledky

TT 2019 nebyla moc povedená, to si přiznejme. Ale závod Senior TT se jel na plánovaných šest kol za slušného počasí. Byla to hodně hezká tečka za letošním ročníkem. Šest kol znamená 364 kilometrů a to se může stát cokoliv. A stalo. Postupně si budoval velmi slušný náskok Peter Hickman a už to vypadalo, že připíše čtvrté vítězství za jeden rok. Jenže po druhé zastávce u mechaniků po čtvrtém kole se začalo jeho BMW přehřívat a Hickman musel postupně zpomalovat. Situaci zvládl a dovezl motorku do cíle. Ztratil ale nějaký čas a přišel tak o obhajobu vítězství v Senior TT. Tu poprvé vyhrál Dean Harrison na Kawasaki. Třetí dojel opět Conor Cummins. Hodně pěkný výsledek zaznamenal vloni nováček Davey Todd. Jestli je někdo budoucnost road racingu, tak právě on.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz