Články  |  Foto  |  Kalendář 
Zvláštnosti na Isle of Man TT – jména závodů a tříd
Letos během TT se vám pokouším psát články o zajímavostech, které se s nejslavnějším závodem pojí. Tentokrát se to bude týkat zdánlivě zvláštnímu pojmenování jednotlivých závodů. Možná to pro někoho budou informace známé, ale spíš se setkávám s tím, že o tomto podniku panuje spousta nejasností a mýtů. IoM TT je specifický závod od A do Z a snad se mi povede vám vnést do pohledu na tuhle šílenou show trochu jasno.

Jména závodů

Na TT se pojede letos celkem devět závodů v celkem šesti třídách motocyklů. Je to poměrně zamotané ,tak si to vezměme postupně

Senior TT (6 kol)
Senior TT se jezdí na závěr celého dvou týdenního podniku. Když počasí dovolí, tak to bude v pátek sedmého června. Jedná se vlastně o druhý závod superbiků, ale vzhledem k historii se jmenuje Senior TT. Takto se jmenuje nejsledovanější závod prakticky po celou historii TT a zápis na trofej, která se pojít s tímto závodem je to nejvíc, co může road racingový závodník dokázat.

Superbike TT (6 kol)
První závod bajků naopak program otevírá. Specifikace je prakticky stejná, jako u Senior TT. Platí tma vlastně stejná pravidla jako v BSB, jen tu mají výjimku dvoutakty, kvůli čtyřválcovému Suteru, která má objem 576 ccm a je to právě dvoutakt.

Superstock TT (4 kola)
Litrové stocky jsou jediným závodem velkých motorek na 4 kola. Jedná se o více sériové motorky a tím pádem mají v tomto závodě větší šanci i menší týmy, které nemají na to provozovat nadupané superbiky. Často to ale funguje tak, že jezdec jede se stejnou motorkou všechny tři litrové závody. Například Kamil Holán to takto praktikovat, protože neměl k dispozici dvě různé motorky.

Supersport TT race 1 & race 2 (4 kola)
Šestistovky mají dva závody za stejných podmínek. Upravené menší čtyřválce jedou na 4 kola. Vyhrát šestky je o něco méně prestižní, než "velké" třídy. Nicméně často je to tak, že vítězství v supersportech je krok k vítězství v Senior TT.

Lightweight TT (4 kola)
U nás je to teď třída supertwin. Dříve se jezdil tneto závod na 250 a postupně se přešlo s krátkou pauzou na twiny. Je to prostě ve volném překladu třída lehkých motorek. Před lety začínaly twiny na 3 kola, ale teď už jezdí na 4.

TT Zero (1 kolo)
Závod plně elektrických motorek. Na jedno kolo se jede z prostého důvodu. Málo komu by vydržela baterie déle. Jedná se o suverénně nejméně sledovaný závod.

Sidecar TT race1 & race 2 (3 kola)
I sajdy mají na Manu v programu dva závody. Jedou bez zastávky na pit lane závod na 3 kola. Jezdí jen menší třída F2. Tedy sajdy s motorem z šestistovky a v „kratší“ karosářské variantě.

K výše zmíněnému označení se vždy připojuje ještě jméno generálního sponzora jednotlivých závodů. Například Superbike TT se pojí už pár let s výrobcem motooblečení RST.

Časový harmonogram tréninků a závodů

Snad se mi povedlo udělat vám v pojmenování závodů na TT trochu jasno. Příště se podíváme na další specifikum Isle of Man TT.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz