Články  |  Foto  |  Kalendář 
Zvláštnosti na Isle of Man TT – startovní čísla
Letos během slavné TT se vám budu pokoušet dávat takové vysvětlující články. Možná to pro někoho budou informace známé, ale spíš se setkávám s tím, že o tomto podniku panuje spousta nejasností a mýtů. IoM TT je specifický závod od A do Z a snad se mi povede vám vnést do pohledu na tuhle šílenou show trochu jasno.

Startovní čísla
Na běžných závodech je to tak, že mají jezdci čísla buď dvoumístná, nebo trojmístná podle vlastní preference. Na TT to je jinak. První dvacítka dostane čísla už před kvalifikačním týdnem a zařazení mezi TOP 20 znamená, že se jedná o favority (zejména v první desítce). Toto pořadí se ani po kvalifikaci nemění. Podle čísel budou závodníci startovat jen se jim stačí kvalifikovat na jakékoliv pozici.
Kdo má letos čísla 1 – 20 jsme už psali.

Další čísla se také udělují podle nějaké předpokládané výkonnosti, ale o pozici na roštu se musí kluci poprat. Startují totiž podle svého času z kvalifikace. Takže třeba závodník s číslem 21 může startovat klidně na 40. místě.

K čemu je dobré mít nízké číslo? Hodí se to hlavně v tréninkovém týdnu, protože se při kvalifikacích závodníci řadí podle toho, do jaké patří desítky. Nemůže se vám pak stát, že startujete v chumlu pomalých závodníků, kteří vás zdržují na trati.

Navíc v závodě je samozřejmě dobré startovat co nejvíce vpředu. Ani ne tak kvůli času, ale opět proto, že se vyvezete s někým rychlým a neplete se nikdo pomalý. TT je závod s časem, takže je jedno kdy startujete. Interval startujících je 10 vteřin, ale čas závodníkovi běží až když odstartuje. Podobně jako při stíhačce v biatlonu atd..

Aby to bylo ještě více zamotané, tak je prakticky pro každou třídu číslování jiné. Proto má třeba váš oblíbený závodník jiné číslo na 600 a jiné na litrovém superbiku, nebo superstocku.

Snad se mi povedlo udělat vám v systému startovních čísel na TT trochu jasno. Příště se podíváme na další specifikum Isle of Man TT.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz