Články  |  Foto  |  Kalendář 
300 ZGH 2019 - svátek road racingu už tento víkend
O víkendu se chystá svátek českého road racingu. Závod 300 Zatáček Gustava Havla v Hořicích. A kromě toho, že by mělo být takřka ideální počasí, jsou hlavním lákadlem zajímavě zaplněné startovní listiny. Koho letos v Hořicích uvidíme?

Letos Hořice čeká velká změna. Poprvé se při zatáčkách pojedou dva závody tříd supersport a superbike. Tudíž mohou favorité celkem dost rozšířit svou sbírku trofejí z Hořic. Nutno ale přiznat, že srpnové závody IRRC Zatáčky už přerostly. Je to logické – mezinárodní konkurence tam je mnohem silnější. Na druhou stranu – Zatáčky jsou naše česká tradice a úroveň si pořád zachovávají. Byť jim letos opět trochu uškodil souběh s větším závodem v severním Irsku NW200.

Harmonogram

Vstupné

Startovní listiny

Superbike
Troufám si říct, že litry nebudou nejvyrovnanější třídou letošních Zatáček, ale slabou startovku rozhodně nemají. Mezi hlavní favority logicky patří domácí Marek Červený a jeho německý soupeř Didier Grams. Jsou to držitelé druhého a třetího nejrychlejšího času v hořické historii a pro kohokoliv bude velmi těžké jim konkurovat. Stíhat se je určitě pokusí Kamil Holán. O bednu by mohlo zabojovat i české trio z IRRC ve složení Aleš Nechvátal, Pavel Tomeček a Tomáš Borovka. Černým koněm závodu bude nováček Virgil-Amber Bloemard, který se minulý víkend po letech vrátil do IRRC a na domácí trati ukázal, že to za řídítky nezapomněl. V Hořicích ale nikdy nejel.

Supersport
Na startovce sice asi není někdo, kdo by ohrozil traťový rekord Marka Červeného, ale startovka je hodně zajímavá a o bednu se může poprat celá řada závodníků. Mezi hlavní favority bych určitě řadil loňského vítěze Kamila Holána a lídra IRRC Matthieu Lagriva. O bednu by mohli zabojovat Thomas Walther a Christian Schmitz z Německa, nebo Jochen Rotter z Rakouska. Z našich by o přední příčky mohl soupeřit Michal Vecko a máme tu i dva nováčky a černé koně závodu. Prvním je Tomáš Toth ze Slovenska, který předvedl už v Kopčanech a letos ve Starém Městě, že umí překvapit. Další je Francouz Timothé Monot, který má bohaté zkušenosti s velkými road racingovými podniky včetně Isle of Man TT. Tohle by mohl být nejlepší závod šestek při Zatáčkách za poslední roky.

Supertwin
Jestli se v nějakém závodě pojede o nové traťové maximum, tak tipuji twiny. Vždyť na startovní listině jsou držitelé tří nejrychlejších časů na twinu v Hořicích. Michal Dokoupil toho v poslední době na twinu moc nenajezdil. To Petr Najman má za sebou letos vítězství ve Starém Městě a minulý víkend dokonce zvítězil v Hengelu. David Hanzalík bude ale také těžkým soupeřem. Pod hranici 2:30 umí jet i Marek Stibor a pod ní se bude chtít dostat i Honza Markalous. I oni by mohli zasáhnout do boje o bednu.

Supermono
Upřímně si myslím, že jestli se u Shauna Andersona něco nepokazí, tak to bude zase one man show. Zajímavé bude, jestli dokáže opět posunout traťový rekord. Třeba i pod 2:25. Zajímavostí je, že na motocyklu Kramer pojede i jeho přítelkyně Sarah Boyes. O bednu by měli bojovat Libor Kamenický, Nico Kehrer, Daniel Zornweg, ale třeba i Pavel Jančík a Petr Najman. O druhé a třetí místo to tak může být ještě vyrovnaný souboj.

125 GP / Moto 3 / 250 Open
V tomto slepenci malorážek bude bezesporu nejzajímavější souboj 125 GP. Vždyť Olda Podlipný může přidat deváté vítězství a co je důležitější, a možná pravděpodobnější – Patrik Kolář to desáté. Tím by vyrovnal Bohumila Stašu a více vítězství nikdo nemá. Christopher Eder, ale třeba i Chris Meyer mu to určitě nedají zadarmo. Moto 3 pojedou asi jen dvě, ale na jedné bude sedět Michal Dokoupil a to by mohlo být také zajímavé. Na 250 bych asi favorizoval Nico Krehrera, který bude sedlat ostrou 250 od Hondy.

125 SP
Na závod nejslabší třídy se tradičně můžeme všichni těšit. Vyrovnanost by mu chybět rozhodně neměla. Na startovce je hned celá čtveřice závodníků, kteří umí jet na SPéčku pod 2:40. Radek Lamich by mohl přidat osmé vítězství. Lukáš Fikker, Michal Vecko a Martin Sedlo mu to ale určitě nenechají zadarmo. Navíc je tu zkušený Mirek Sedlo, Marek Zima a Petr Kolář. A i oni se budou chtít poprat o bednu. Další zajímavý závod, který se vyplatí neprostát ve frontě na pivo…

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz