Články  |  Foto  |  Kalendář 
Česká stopa na Macau GP 2018
Na letošní Macau GP byla výrazná česká stopa. Vždyť vůbec poprvé se tohoto legendárního podniku v čínském městě účastnil čistě český tým Wepol racing, navíc s českým jezdcem Markem Červeným. A účast to byla úspěšná.

Přípravy na Macau GP
Na Macau GP je složitá už samotná příprava. Je to na konci sezóny daleko po posledním road racingovém podniku. Jenže problém je ta vzdálenost. Dostat všechno do Číny z východních Čech není nic snadného. Navíc tým neměl jen jednoho závodníka. Český road racing reprezentoval Marek Červený a druhým jezdcem týmu se stal mladý Angličan Daley Mathison, kterého čekala první zkušenost s městskou tratí.

Marek k samotným přípravám řekl. „Dopravu věcí do Macau máme dobře zmáknutou. Bednu s motorkou pošleme 14 dní předem letecky do Číny a po našem příletu už na nás čeká v boxu. Na Macau jsou v boxu vždy čtyři jezdci, takže pro nás byla připravena polovina a pro mě konkrétně čtvrtka boxu.“

Cesta do Macau a přípravy před závodem
Samotná doprava týmu na místo je hodně náročná. Letí se přes sedm časových pásem a většinou to obnáší několik přestupů. Tým dorazil do Macau 11. listopadu. Tedy 4 dny před prvním tréninkem. Je pak čas na rozkoukání, aklimatizaci a tak dále. Tradiční je také procházka trati Marka Červeného s mechanikem Jirkou Látrem. Přeci jen se silnice celý rok používá k pro hodně hustý čínský provoz a je potřeba zjistit, co se změnilo.

Zahájení závodu probíhá oficiálně i s výstavou motocyklů, kterou jsme si tradičně hodně užili. Ve středu před prvním tréninkem je pak na řadě potřebná rozprava s jezdci. Zdejší trať má velká specifika a preciznost rozpravy tomu odpovídá.

První tréning
Ve čtvrtek 15. listopadu v 7:30 ráno čekal jezdce první trénink. A letos to bylo hodně nervózní seznámení s tratí. S výsledkem jsme byli velmi spokojeni, ale ty nervy...

Marek Červený:
V prvních kolech se vždycky seznamuji s tratí. Po roční pauze se vždy v rámci dlouhého hodinového tréninku snažím dostat do tempa. Začátek byl trochu nervózní, a jak jsem trochu tušil, hned ve druhém kole přišla červená vlajka. Pád nováčka. Uklizeno a opět na trať. Po chvilce to samé. Pád dalšího nováčka a hořící motocykl na trati. Opět uklizeno a konečně jedeme. Sedlo mi to, cítil jsem se dobře a osmé místo mě potěšilo.

I tým byl spokojený. Marek začal velmi dobře, nováček Daley Mathison se také s tratí postupně seznamoval a bylo z toho prozatím třiadvacáté místo.

Kvalifikace
Harmonogram v Macau je hodně zvláštní, protože motorky jsou jen jednou z mnoha kategorií, která se pere o drahocenný čas na dráze. První část kvalifikace se odjela ve čtvrtek odpoledne. Ta druhá pak v pátek brzo ráno. Lámání chleba, v podobě boje o startovní pozice, bylo opět dost nervózní. Času není mnoho a jezdci si nechávají rychlá kola samozřejmě na konec kvalifikací. Záleží ale trochu i na štěstí. K opravdu rychlému kolu je také potřeba volnější trať bez pomalejších jezdců. Po tréninku jsme provedli drobné změny v nastavení, ale z časů všech konkurentů bylo jasné, že na trati přibily nějaké ty nerovnosti a dosáhnout časů z loňska nebude snadné.

Marek Červený:
Nastavení motorky bylo ok. Dělal jsem ale drobné chyby. Trať je navíc rok od roku v horším stavu. Z první kvalifikace jsem vyšel jako třináctý. Do druhé jsem nastoupil s jasnou strategií posunout se vpřed na roštu. Čas se podařilo zlepšit, ale pozice zůstala.

Daley Mathison se kvalifikoval jako čtyřiadvacátý. Před závodem jsme měli nad čím přemýšlet. Marek zajel čas 1,3s za první desítkou. Okolo něj to bylo hodně vyrovnané a to slibovalo vyrovnaný závod.

Závodní sobota
Závod motocyklů je vrcholem sobotního programu na Macau GP. Mezi poslední kvalifikací a závodem je značná pauza a tedy čas vše co nejlépe připravit. Závod už byl na našich pilotech.

Marek Červený
Start do závodu se mi podařil. Následná rychlá pasáž a první pravá pomalá zatáčka je vždycky složitá. Po projetí držím stále dobrou pozici a začínám být klidnější. Závod probíhá velmi dobře až do chvíle, kdy jedu za Didierem Gramsem, kterému v jedné z rychlých zatáček vypoví službu elektronika a zhasíná mu motor. Těsně se mu vyhýbám při cca 180 km/h. Naštěstí nedochází ke srážce, ale musím ubrat a dostává se přede mě Sam West a John McGuinness. West následně dělá chybu a já ho zase předjíždím. Závod nakonec ukončuje tři kola před koncem červená vlajka po pádu dvou jezdců. Jedenácté místo a jsem spokojen.

Když závod končí červenou vlajkou, tak to není nikdy příjemná situace. Naštěstí nešlo o fatální pády. Naši jezdci přijeli oba v pořádku. Marek vylepšil své maximum na jedenácté místo. Je to zatím nejlepší výsledek pro českého závodníka v historii závodu. Navíc při účasti v českém týmu. Jsme za to rádi. Daley Mathison svou premiéru také zvládl a dojel jedenadvacátý.

Marek Červený
Jasně že bych chtěl zajet ještě lépe, ale letošní rok mě opět hodně naučil a to je pro mě důležité. Lepší pozici v Macau jiný Čech zatím nezajel a motivuje mě to jít ještě dál. Velice rád bych poděkoval panu Luďku Weagovi a jeho týmu Wepol racing. Skvěle připravený motocykl i zázemí týmu mi umožnilo dosáhnout dobrého výsledku. Jsem rád, že jsme společně zase něco dokázali.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz