Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář 
Macau GP začíná za pár hodin
Třešnička na dortu každé road racingové sezóny je tu. Koho a co sledovat? Případně kde a kdy? A kteří dobří jezdci se letos nezúčastní a proč?

Letos bez některých hvězd
Startovní listina je letos trochu zvláštní. Pořád v ní jsou legendy a několik vítězů z minulosti, ale na druhou stranu se v zákulisí hodně mluví o neúčasti řady dobrých pilotu. Jedním z důvodů je i velké množství fatálních nehod v road racingových závodech v poslední době. Chybět bude třeba loňský vítěz Glen Irwin, a když se například podíváte na první desítku z letošní TT, tak chybí i řada další jezdců. Například Michael Dunlop, nebo Conor Cummins, který byl vloni na Macau GP pátý. Nepojede ani Dean Harrison, který je ve skvělé formě. Neuvidíme ani Iana Hutchinsona – vítěze Macau GP z roku 2013.

I tak zajímavá startovní listina
Rozhodně to ale není tak, že Macau GP bude béčkový závod. Hlavním favoritem je určitě vítěz z let 2015 a 2016 – Peter Hickman. Aktuálně nejrychlejší road racer světa, který drží traťák jak na Isle of Man TT, tak na Ulster GP. Ten v Macau by mu určitě také slušel. Startovat bude i absolutní král historie tohoto závodu – Michael Rutter. Zvítězil v letech 1998, 2000, 2002, 2003, 2004, 2005, 2011 a 2012. Letos je to tedy 20 let od prvního vítězství. Neskutečná výdrž sympatického Angličana, který navíc pojede na Hondě RC213V. Třetím borcem, který Macau už vyhrál a dostal další příležitost je John McGuinness. Ten se vrací po vleklém zranění a asi moc šancí na bednu nemá, ale zajímavé je, že pojede na Ducati, v týmu s Martinem Jessopem a to je další favorit. McGuinness zvítězil v Macau jedinkrát v roce 2001. To už je taky pár let….

K favoritům papírově patří i Horst Saiger, který letos přesedlal z Kawasaki na Yamahu, ale kvůli zranění toho moc letos nenazávodil. Kdybych si měl osobně tipnout, tak bych viděl bednu ve složení Hickman, Jessop a Rutter.

Česká stopa
Největší českou stopou je bezesporu účast českého týmu, který se pro Macau GP jmenuje Wepol racing by Penz13. Ten bude reprezentovat Marek Červený, který pojede Macau už potřetí a tím se zařadí mezi nejzkušenější borce z kontinentu na tomto šíleném závodě. Parťáka mu bude dělat mladý Daley Mathison z Anglie. Oba pojedou na strojích BMW. Je pěkné vidět, jak tak malá země díky pár schopným lidem dokáže takto zasáhnout do světového podniku, jakým Macau GP je. Díky tomu se na akci objeví i české produkty, které dělají české ruce. Například kombinézy PSI, nebo motorové kryty McRace. To musí našince vždycky potěšit.

IRRC jezdci na Macau GP
Asi největším důkazem, jak moc je IRRC na vzestupu je právě startovka pro tento závod. Didier Grams, Danny Webb, Marek Červený, Erno Kostamo a k tomu řada jezdců, kteří jeli IRRC závody na divokou kartu. Téměř polovina borců ze startovky má se závody IRRC zkušenost a to není špatná vizitka.

Kde sledovat?
Macau GP má pro tyto účely zřízen livestream. Pozor jen na sedmihodinový časový posun. Našeho času je program následující:
Čtvrtek 0:30 – 1:30         Volný trénink
Čtvrtek 9:00 – 9:45         Kvalifikace
Pátek 0:30 – 1:15           Kvalifikace
Sobota 4:50 – 5:10         Warm up
Sobota 8:55                    Závod

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz