Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář 
Zlatý Kahanec 2018 – road racingová špička opět v Těrlicku
S odstupem času nabízíme pohled na závodní víkend v Těrlicku, kde byl hlavním bodem programu druhý podnik IRRC. Do Těrlicka díky tomu přijela jezdecká konkurence, která, troufám si říct, nemá v novodobé historii okruhu konkurenci.

IRRC supersport – dominance Francouzů
Šestistovky v rámci IRRC nabídly dva zajímavé závody. Už po kvalifikaci bylo jasné, že nás v neděli čekají vyrovnané závody. V prvním závodě potvrdil pole position leader šampionátu z France Mathieu Lagrive. Cesta k vítězství ale nebyla jednoduchá. Po zaváhání na startu dotahoval Lagrive poměrně velkou ztrátu a do vedení se dostal až v polovině závodu. Navíc jeho stroj na dlouhých rovinkách v Těrlicku rozhodně nebyl nejrychlejší.  O druhé místo svedli krásný souboj Hoffmann, Goetchy a Bian. Na Jonathana Goetschyho nakonec zbylo čtvrté místo. Hoffmann byl druhý a Bian třetí. Z našich byl nejlepší Richard Sedlák, který dojel osmý.

Druhý závod bylo ještě větší drama. Lagrive opět pokazil start a ztrátu tentokrát dohnat nedokázal, i když zajel nejrychlejší kolo závodu. Závod vyhrál Goetschy před Bianem o nicotných 58 setin. Podium tak kompletně obsadili jezdci z Francie a to se ještě nikdy v IRRC ani v Těrlicku nestalo. Sedlák dojel opět z našich nejrychleji. Tentokrát byl desátý.

IRRC superbike Webb drží čisté konto
Na IRRC si museli diváci v Těrlicku pár let počkat, ale litry jim to letos určitě vynahradily. Souboje Danny Webba, Didiera Gramse a Erno Kostama stály za to.

V prvním závodě vyhrál stylem start cíl Danny Webb, i když byl po velmi těsné kvalifikaci až třetí na roštu. Zdatným soupeřem mu byl poleman Didier Grams, který zaostal jen o vteřinu a půl. Třetího Erno Kostama stíhal celý závod náš Marek Červený. Na Fina ale nestačil, takže na něj zbylo čtvrté místo. Bohužel tento souboj definitivně rozhodli jezdci o kolo zpět, kterých bylo opravdu hodně. Z našich uspěl i šestý Petr Bičiště a osmý Tomáš Borovka.

Druhý závod byl dramatičtější, protože Webb měl problémy s technikou na startu a vypadalo to, že neodjede do zahřívacího kola, což by znamenalo start z boxové uličky. Vše se nakonec podařilo a diváci mohli sledovat další parádní závod plný rychlých závodníků. Pořadí bylo nakonec stejné, tedy Webb, Grams a Kostamo. Jen to bylo o něco těsnější. Marek Červený byl opět čtvrtý a do první desítky z našich zasáhli ještě šestý Petr Bičiště, sedmý Tomáš Borovka a devátý Aleš Nechvátal.

Finálový závod domácích superbiků ovládl Grams, ale Zlatý kahanec bral Webb
Poslední závod víkendu ovládl Didier Grams po parádním souboji s Danny Webbem. Bohužel i tento souboj ovlivnili kolaři a je tu otázka, jestli by neměl být kvalifikační limit o chlup přísnější. Přeci jen sedm jezdců o kolo zpět po sedmi odjetých kolech je trochu moc. Každopádně souboj to byl pěkný. Kostamo už nestartoval a Marek Červený, byť dal poprvé o víkendu bednu, tak prostě na první dva ztrácel. Čtvrtý dojel Coward a pátý Bičiště. Závod byl zastaven červenou vlajkou po pádu Martina Sucháčka na kruháči. Výsledky se tedy braly ze sedmého kola.

Zajímavé je, že hlavní trofej víkendu nebral vítězný Grams ale druhý Webb, protože pořadatel tuto cenu dává jezdci s nejvyšší průměrnou rychlostí v celém závodě. Je to trochu složitější parametr, ale prostě ani po letech se populární Didi Grams Zlatého Kahance nedočkal.

Domácí supersporty nejeli favorité, ale závod i tak stál za to…

Do závodů domácích šestistovek nenastoupili ti nejlepší. Na roštu chyběla například kompletní bedna z IRRC supersport z obou závodů. I tak to byl koukatelný závod. O vítězství bojoval Lajuwe z Holandska a Kallio z Finska. Na záda jim dýchal náš Richard Sedlák. Nakonec těsně zvítězil Caljouw před Kalliem a Sedlákem.

Závod 125 SP – drama až do konce
První závod programu nesledovalo mnoho diváků, ale byla to určitě škoda. Nejslabší kubatura nabídla zajímavý závod, kde nechyběl pád z předních pozic v podání Lukáše Fikkera a řada změn v pořadí první trojky. Nakonec zvítězil o 5 setin Marek Zima před Eduardem Wernerem. Moc nezaostal ani Ivo Doležal a černý petr v podobě bramborové čtvrté pozice vyšel v čelní skupince na Davida Řezáče.

Twiny ovládl Hanzalík
Poleposition ve třídě twin dokázal proměnit ve vítězství David Hanzalík. Po zásluze vyhrál stylem start cíl. K nejrychlejšímu kolu z kvalifikace přidal i nejrychlejší kolo závodu a druhý Petr Najman na něj tentokrát nestačil. Třetí dojel Marek Stibor. S twiny jely spojený závod i supermona a v této třídě byl nejrychlejší Marek Němeček.

125 GP od startu bez jednoho z favoritů
Už na startu závodu třídy 125 Gp odstoupil Oldřich Podlipný pro technickou závadu. Bylo tedy téměř jasné, že o vítězství pojede dvojice Eder a Savinkov. Úspěšnější byl nakonec rakouský Christopher Eder. Michal Savinkov dojel druhý a Tommy Bergstedt na třetím místě už ztrácel opravdu hodně. Spolu s 125 Gp jely i 250 SP a ty vyhrál Petr Kunz těsně před Petrem Křenem.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz