Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář 
IoM TT 2018 – tréninkový týden
Letošní TT už je v plném proudu a mě se zachtělo vám pár zážitků zprostředkovat. Bude to osobnější, než je na tomto webu zvykem. Rád bych popsal, jak to tu chodí a co se chystá. Tréninkový týden přinesl řadu zvratů a překvapení, takže se tu určitě nenudíme.

Předem de omlouvám za formu, ale je tu velmi málo času na psaní. Snad se mi podaří vám zprostředkovat alespoň základní dojmy.

Pátek 25.5. - odlet na TT
Samotná doprava na TT je hodně specifická. Trajekty jsou dávno plné a týmová zázemí míří na ostrov celý týden před prvním tréninkem. Dříve tam samozřejmě musí být ti, kteří jedou slabší třídy, protože trénují už v sobotu. Mě čekal už klasický přesun z bydliště do Prahy a pa letecky do Liverpoolu. Tam jen pár desítek minut na přestup a pak už přímo na ostrov. Přivítalo nás nezvykle teplé počasí.

Sobota 26.5. - poslední přípravy a první trénink
Sobota je vždy krušná. Všechny čeká spousta administrativy. Já jako fotograf to nemám tak hrozné. K mému překvapení si mě hlavní šéf přes média už pamatuje, takže jen ve věži na startu vyzvednu papíry, vestu a karty a můžu jít na věc. Jezdec to má ale horší. Kontrola všeho možného od techniky až po oblečení mechaniků, které musí být nehořlavé atd.. Pak vyřídit všechny formality, pojištění a tak dále. Prostě šrumec.

Večer byl pak na programu první trénink. Vyrazil jsem fotit stejně jako v roce 2016 na Greeba bridge a musím uznat, že ten řev rozléhající se údolím mi chyběl. Nejdříve se za vodičem svezli kolo nováčci a pak lehčí třídy. Tedy Lightweight (u nás twiny) a Supersport. První den se nikdy nedají čekat špičkové časy, ale přeci jen jeden přišel.

Ve twinech, kde letos nemáme bohužel české zastoupení jel poprvé Michael Dunlop na motocyklu Paton a hned zajel čas 18:43.708. A to je o kousek rychleji, než je oficiální rekord třídy. Neskutečné na první svezení.

V šestkách tam fouknul hned při sobotě čas těsně pod 18 minut Dean Harrison na Kawasaki. K rekordu měl sice dost daleko, ale i tak je kolo za 17:59 skvělé. Druhý Michael Dunlop zaostal jen o půl vteřiny a třetí Conor Cummins od necelých pět vteřin. Šestky budou letos hodně vyrovnané.

Z našich vyjel na trať jen Kamil Holán a dal na šestce tři kola. Bohužel se zjistilo, že má malou nádrž, takže musel po každém kole tankovat. I tak se povedl čas 19:13, což je slušný základ. Šestky budou letos zajímavé. Vyrovnané čelo a dva naši. Co víc si přát.

Tohle byl dlouhý den.

Neděle 27.5. - volný den
Volný den na TT je super. Opadne věčný spěch a dodělá se co je potřeba. Spousta lidí využívá volna k poznávání ostrova, který je neskutečně krásný. Dáte rybu na pláži z hranolkama a prostě si užijete trochu pohody, než to zase začne. Navíc letos bylo skvělé počasí, takže den značka ideál.

Pondělí 28.5. - poprvé na litru
V pondělí už byl na programu plnotučný trénink – tedy včetně side a litrů. Vyrazil jsem tentokrát na Ballaugh bridge. Fotit alespoň jednou za rok tenhle slavný skok přes mostek je povinnost. Trénink proběhl nezvykle klidně, takže jen základní výsledky.

Na superbiku byl nejrychlejší Dean Harrison, který zajel skvělý čas 17:13 a ukázal, že bude rychlý jak na šestce, tak na litru. Na superstocku zase potvrdil nadvládu BMW v této třídě Petr Hickman časem 17:23, což je na první den s litrem pořád dost rychlé. Šestky už jeli podruhé a nejrychlejší čas 18:19 Ivana Lintina nepatří k těm špičkovým. Na sidecaru byla nejrychlejší posádka Holden a Cain. Zajeli pět vteřin pod dvacet minut a kola pod touto hradicí jsou u sidecaristů ceněna.

Naši měl trochu smůlu. Kamil Holán zajel dvě pěkná kola na BMW. Bohužel i u něj se ukázalo, že stejně jako u šestistovky nádrž nestačí na dvě kola. Každopádně kolo za 18:35 je slušný základ. Pak Kamil sedl na šestku a polovině prvního kola motor tak říkajíc Kamilovi podal ruku. V Sulby pro Kamila trénink skončil a začalo nemalé trápení.

Michal Dokoupil na tom nebyl lépe. Na šestistovce ujel také jen půl kola a po druhém tréninkovém dni měl na kontě 0 ujetých kol.

Úterý 29.5.
V úterý oba naši závodníci řešily problémy s technikou. Já jsem jsem vyrazil večer fotit na Gooseneck. Byl to nejrychlejší kvalifikační trénink týdne. Dean Harrison zajel neskutečných 16:57 na superbiku a Peter Hickman 17:19 na superstocku. Michale Dunlop konečně sedl na šestku a jedním kolem tam dal 18:04. Kamil Holán trápil litra a časem 18:22 si vytvořil jistotu kvalifikace na slušné startovní pozici. Michal Dokoupil litra teprve zkoušel a čas přes 20 minut určitě není to, co by tu chtěl jet.

Středa 30.5. - pád Dana Kneena

Hodně ponurý den. Spěchalo se do tréninku, protože měl přijít déšť. Přišlo ale něco mnohem horšího. Místní skvělý závodník Dan Kneen havaroval na druhém úseku a následkům nehody podlehl. Bylo to pro všechny obzvlášť těžké, protože i naše partička Dana osobně znala a hlavně místní, kteří ho viděli vyrůstat od mala, to těžce nesli. Tréninky po nehodě nepokračovali.

Čtvrtek 31.5. - těžký návrat na dráhu
Ve čtvrtek to bylo hodně zvláštní. Po nehodě Dana Kneena bylo logicky cítit zvláštní napětí. Osobně jsem navíc vyrazil na stejné místo, kde jsem byl včera a to má člověk pocit, že včera to byl jen zlý sen a že se vlastně nic nestalo. Hezké počasí, usměvavý traťáci a diváci. Všichni to ale v sobě mají a doufají, že se to už nebude opakovat.

Trénink za takřka ideálních podmínek se vydařil. Hickman na superbiku zajel skvělých 17:02 a náš Kamil Holán se přiblížil k osobnímu maximu když zajel 18:10. Kamil navíc po výměně motoru poprvé opatrně vyzkoušel šestku a bylo z toho 19:37. Žádný zázrak, ale úplně beznadějné to také není. Michal Dokoupil jel na 600 19:39, což je daleko za tím co na Manu umí. Ale i on řeší technické potíže. Na litru to bylo 19:41.

Pátek 1.6. - poslední den kvalifikace
Hodně silný moment na TT se udál v pátek. Ryan Kneen, brácha zesnulého Dana Kneena, se rozhodl naskočit do kvalifikace a vyjet na trať jako poslední závodník. Vzal si na to bráchovu helmu a za aplausu snad celého okruhu proletěl poslední kolo pro Dana na horské okruhu. Husinu jsem z toho měl snad čtvrt hodiny.

Trénink byl nakonec zastaven po pádu na horském úseku, do kterého se připletl i Kamil Holán. Ten to nakonec ustál a druhému jezdci se nic nestalo, takže se mohlo jet dál. Žádné zásadní výsledky ale pátek nepřinesl. Dunlop jel sice skvělých 17:01, ale pořadí v kvalifikaci se zásadně neměnilo.

Výsledky kvalifikace pro závod TT Superbike, který se jede v sobotu ve 13:00 českého času:
Harrison 16:57
Dunlop 17:01
Hickman 17:02
Kneen 17:06
Cummins 17:15
Hillier 17:19
...
27. Kamil Holán 18:10
....
72. Michal Dokoupil 19:41 (bohužel se nekvalifikoval)

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz