Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář 
Vyrovnaný start IRRC v Hengelu
Tradičně první štace pro šampionát IRRC je holandské Hengelo. Letos tomu nebylo jinak a závody vyšli opravdu skvěle. Tradičně bezchybnou organizaci, která nemá ve zbytku IRRC konkurenci doplnilo teplé počasí, které jsme za pět let české účasti nezažili. No a hlavně šlo o jezdecké výkony a ty byly letos na vysoké úrovni.

Program šlapal celý víkend jako na drátkách a nebylo ani mnoho pádů. V sobotu se jeden menší nevyhnul českému nováčkovi v IRRC Tomáši Borovkovi. Nebylo to ale nic vážného a po drobných opravách mohl pokračovat. Naši se velmi dobře kvalifikovali a výsledky sobotních kvalifikací celkově slibovali hodně zajímavou neděli. Pořadatel v sobotu ještě stihl závod klasiků a veteránských sidecarů, které ale proběhli bez české účasti. Jezdci IRRC absolvovali večerní focení a už vše mohlo směřovat k napínavé neděli.

Kvalifikace IRRC supersport
Kvalifikace IRRC superbike

Program začal první závodem superpsortů v rámci IRRC. Napínavé to bylo hned od začátku a o vítězství bojovala skupinka pěti jezdců. Nakonec na tvrdý souboj doplatil jeden z favoritů – Pierre Yves Bian, který v poslední zatáčce spadl, ale následně se dokázal do závodu vrátit a vyjet alespoň nějaké body. Na čele se postupně usadila dvojice Laurent Hoffmann a Matthieu Lagrive. První jmenovaný nakonec na čtyřnásobného mistra světa vytrvalostních závodů nestačil. Letos ale používá ex motorku Marka Červeného a je vidět, že mu to pomohlo ve všech směrech. Lagrive byl v Hengelu poprvé, závod IRRC jel také poprvé a hned vyhrál. Tomu říkám vstup do šampionátu. České barvy hájil Kamil Holán, kterému se první závod moc nepovedl a pohyboval se ve druhé desítce. Nakonec dojel třináctý. O vyrovnanosti závodu svědčí fakt, že první desítka se vešla do dvaceti vteřin ztráty na vítěze. A to se na roadracingu moc často nestává.

IRRC supersport race 1

Následoval závod IRRC superbike. Ten měl na čele vývoj celkem jasný. Místní borec Nigel Walraven potvrdil po possition a v prvních kolech všem tak ujel, že mohl poslední kola viditelně vypustit. Hned ve druhém kole jel na super měkké pneumatice čas 1:45,928 a rychleji nikdo nikdy v závodě IRRC v Hengelu nejel. Absolutní rekord byl ale pořád o tři desetinky níže. Druhý dojel celkem pohodlně Danny Webb – další nováček v IRRC. O třetí místo svedl tuhý boj Didier Grams a Marek Červený. Marek nakonec o první bednu sezóny přišel v poslední zatáčce závodů a byl čtvrtý o jednu desetinu vteřiny. Závod se povedl Kamilu Holánovi, jel celou dobu ve skupině o páté místo. Sice nakonec dojel osmý na jejím konci, ale je fakt vědět, že Kamil je schopný bojovat o první pětku i mimo domácí tratě. Příjemně překvapil Tomáš Borovka, který se z šestnáctého místa na startu postupně prokousával dopředu a když v poslední zatáčce předjel Pavla Tomečka, tak projel cílem jako jedenáctý. Tomeček tedy dvanáctý, což ani pro něj není špatný začátek. Aleš Nechvátal k tomu přidal čtrnácté místo. Startovalo 35 borců a naši se vešli do TOP14. Jen kdyby to tak bylo vždy.

IRRC superbike race 1

Následovala série domácích závodů a není bez zajímavosti, že domácí BeNeCup už naprosto neskrytě jezdci z IRRC vynechávají, nebo používají pro vyzkoušení změn na technice. IRRC je prostě hlavním bodem programu.

Druhý závod supersportů pod IRRC byl neméně napínavý. Lagrive nezačal nejlépe a musel dotahovat z druhé poloviny první desítky. Vedení se ujal Hoffmann, ale co nevidět byl Lagrive za ním. Po předjetí už belgického soupeře před sebe nepustil a závod tak opět vyhrál Lagrive, druhý opět Hoffmann a  třetí Thijs Peeters na divokou kartu.  Hned v první zatáčce závodu spadlo celkem hodně jezdců, takže se pořadí pěkně promýchalo. Situace naštěstí využil i Kamil Holán, který dojel sedmý a polepšil si oproti prvnímu závodu. První Slovák v IRRC Miro Sloboda dojel jedenáctý a mohl jet domu rozhodně spokojený.

IRRC supersport race 2

Druhý závod superbiků z IRRC byl hodně podobný tomu prvnímu. Nigel Walraven zase všem ujel, ve druhém kole překonal tři roky starý traťový rekord a bylo vymalováno. Druhý dojel opět Danny Webb. Jen za ním bylo trochu drama. Didier Grams se po chybě propadl pořadím a na třetím místě byl až do poslední zatáčky Marek Červený. Bohužel opět o bednu ve stejném místě přišel, když ho předjel Erno Kostamo. Červený tedy čtvrtý. Kamil Holán dojel opět osmý, Tomáš Borovka opět jedenáctý. Aleš Nechvátal dovezl svou Yamahu na třináctém místě a Pavel Tomeček na Kawasaki byl patnáctý.

IRRC superbike race 2

První závodní víkend IRRC byl skvělý. Šampionát je v kondici, ve které ještě nebyl. Těžko se to popisuje. Kdo to viděl, tak ví o čem mluvím. Snad jen kdyby Sebastien Le Grelle ještě rok závodil, tak by to bylo ještě lepší. Ale i tak. Jestli bude další závodní víkend v Těrlicku stejně povedený, tak bude litovat každý, kdo nepřijede. Následovat bude finská Imatra, belgické Chimay a pak naše Hořice, kde už bude vše gradovat před velkým finále ve Frohburgu.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz