Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář
Vydařená Jarní cena Brna 2018
První letošní domácí závod na silnici je už historií, a protože se toho událo opravdu hodně, nabízíme souhrn nejdůležitějších momentů uplynulého víkendu.

Jarní cena měla letos štěstí na počasí. Jasně v sobotu odpoledne bylo zataženo a v neděli na warm up docela zima, ale co chcete víc na začátku dubna? Vyšlo to prostě nad očekávání.

Sobota
Po pátečních volných trénincích přišla na řadu sobotní kvalifikace. Podle očekávání s rychlými časy začaly přicházet i pády. To je ale na motodromu součást zábavy stejně jako technické závady na prvním závodu sezóny. Po zimě se prostě stroj i jezdec musí sladit. Po kvalifikaci se stihly v sobotu i první a relativně krátké závody.

Klasik
Mezi klasiky potvrdil jasně první místo z kvalifikace Marek Stibor, který se se svou 750 postupně loučí, protože se chce věnovat novodobým třídám. Vyhrál o čtyřicet vteřin a to se jelo jen šest kol. Co víc dodat.

125 SP + 250 SP
Produkční dvoutakty nabídly v sobotu velmi zajímavý závod. Ve dvěstěpadesátkách se o první místo pral Chris Meyer a Lukáš Walther. Druhý jmenovaný to ale v závěru závodu na výjezdu z Géčka zahodil a i když byl schopný pokračovat, tak logicky soupeře už překonat nemohl. Ve dvackách to bylo ještě vyrovnanější, a byť se divákovi trochu pletly 250 a 125, tak se na to prostě pěkně koukalo. Nakonec zvítězil hlavní favorit Radek Lamich. Ke skvělému výsledku měl našlápnuto Lukáš Fikker, který ale svojí snahu ukončil v šestém kole z osmi. Druhý dojel Petr Kolář a třetí Martin Prouza.

400 SSP + Supermono
I nejméně obsazený závod nakonec nabídl v supermonech zajímavý souboj Nico Kehrera a Libora Kamenického. Nakonec se první jmenovaný od Libora jasně odpoutal a zvítězil s pohodlným rozdílem. Ve čtyřstovkách to bylo vyrovnané až do konce a Petr Plichta porazil Tomáše Heimerleho jen o vteřinu.

Supersport
Šestistovky už se jely pod hodně zataženou oblohou, ale kdo vydržel chladnější počasí, tak nelitoval. Souboj vítěze Igora Kalába a druhého Michala Chalupy byl velmi vyrovnaný a donutil oba zúčastněné jít až na čas 2:07 navzdory studené trati. Třetí dojel osamocený Martin Gbelec. O čtvrtého Pierre Coppu postupně dojížděla dvojice Tomáš Šubrt a Michal Ronec. Bohužel v šestém kole byl závod po pádu dvou jezdců přerušen a počítaly se výsledky z konce pátého kola.

Twin + 125GP + Moto3 + STOCK300
V tomto slepeném závodě se nebylo jednoduché orientovat, ale na čele byl pěkný souboj mezi Martinem Gbelcem na lehké Moto3 a Petrem Najmanem na těžším ale podstatně výkonnějším twinu. Oba vyhráli své třídy. Mezi twiny to ale bylo na bedně poměrně těsné. Druhý David Hanzalík ztratil jen něco přes vteřinu a půl a Marek Stibor další vteřinu. Na druhou stranu se počítaly jen výsledky po třetím kole – opět kvůli pádu a červené vlajce. Dvoutaktní 125 GP vyhrál Chris Meyer, který měl druhé první místo v ten den a druhý dojel velmi těsně Patrik Kolář. Ve třídě Stock 300 a to bylo také vyrovnané a prvního Lukáše Simona, druhého Vojtu Schwarze a třetího Martina Němečka dělily jen necelé tři desetiny.

Sidecar
Sajdy odjely plných osm kol a mezi litrovými stroji byla nejrychlejší posádka Sattler Joseph & Neubert Uwe. Ve třídě F2, která využívá šestistovkové motory pak posádka Michael Grabmuller & Manfred Wechselberger. Nejlepší českou posádkou byla na osmém místě ve třídě F2 dvojice Miroslav Medek & Ondřej Kopecký.

Superbike
Nejnapínavější závod soboty nabídly bezesporu litrové stroje. Zpočátku se vedení ujal Marek Červený, který se ale v průběhu závodů propadl až na šesté místo. V polovině závodu se do čela dostal Michal Prášek, který byl ale následně vystřídán Milošem Čihákem. Ten neodstartoval zrovna ideálně a na čelo závodu se musel dotahovat až z konce první desítky. V posledním kole se nejrychlejším kolem závodu dostal na vítěznou pozici opět Michal Prášek. Takové drama za sedm kol by mohlo být častěji J. Druhý tedy Čihák, třetí Karel Pešek, čtvrtý Dominik Jůda a pátý Václav Bittman. Rozdíl mezi první Práškem a šestým červeným byl jen necelé čtyři vteřiny.

Neděle
V neděli jezdce přivítalo větrné a chladné počasí se zataženou oblohou, naštěstí na odpolední závody se udělalo hezky a teplota asfaltu příjemně stoupala vzhůru.

Klasik
Opět s velkým rozdílem vyhrál Marek Stibor na 750. Ve všech třídách vítězi projeli cílem s velkým rozdílem před druhým v pořadí. Technika zajímavá, ale moc jezdeckých soubojů k vidění nebylo.

Závod produkčních 125 a 250 nebyl zdaleka tak vyrovnaný, jako ten první. Tedy alespoň na čele závodu. 250 s přehledem vyhrál Chris Meyer a 125 opět Radek Lamich. Hlouběji v poli nebylo o souboje nouzi a téměř plný rošt musel diváky bavit.

Do závodu nenastoupili dva nejrychlejší ze soboty a do cíle dojelo v obou třídách jen sedmnáct jezdců. Supermona vyhrál Ladislav Vojtko a čtyřstovky Tomáš Heimerle. Tohle žádná velká podívaná nebyla.

Supersport
Šestistovky ale úroveň podniku zvedly zase dost vysoko. Závod byl sice v polovině přerušen po pádu a poté znovu restartován, ale extrémně vyrovnaný souboj Kalába s Chalupou byl jednou z ozdob Jarní ceny. Nakonec po součtu obou částí závodu bral první místo Michal Chalupa před Igorem Kalábem. Třetí dojel opět celkem osamocen Martin Gbelec. Samostatný příběh psal Michal Vecko. Po technických problémech v kvalifikaci musel startovat z posledního místa na roštu. Musel předjet přes tři desítky soupeřů, aby byl celkově čtvrtý. Jen deset vteřin za bednou. Kdyby se dával pohár pro bojovníka víkendu, tak by si ho nikdo nezasloužil víc.

Vypadalo to na závod podobný tomu sobotnímu. Jenže Petr Najman to zahodil ve třetím kole a Martin Gbelec po technických problémech musel vzdát souboj s Davidem Hanzalíkem. Ten se zařadil mezi pořád ještě úzkou skupinu twinařů, kteří jeli v Brně pod 2:20 a vyhrál poměrně těsně před Markem Stiborem a Zbyňkem Soukupem. Moto3 vyhrál Matyáš Konečný, 125 GP opět Chris Meyer a Stock 300 Vojta Schwarz.

Superbike
Druhý závod litrů byl skvělou tečkou Jarní ceny. Michal Prášek Rozhodl o svém druhém prvenství zase až v posledním kole, když oba s druhým Dominikem Jůdou jeli 2:05. Zajímavé bylo, že v čele závodu se střídal právě Jůda s Milošem Čihákem. Nakonec se smál třetí vzadu, jak se říká. Čtvrtý dojel Marek Červený a pátý Václav Bittman.

Jarní cena se povedla a poděkování patří hlavně pořadatelům, že do toho pořád jdou i v takto riskantním termínu. Příští závody šampionátu pod CAMS se jedou v Kopčanech na Slovensku v termínu 2. – 3. června. Většina jezdců se ale představí v konkurenčním šampionátu ve Starém Městě už první víkend v květnu, tedy 5. - 6. května.