Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář
Jarní cena Brna má nabité startovní listiny
Už za týden touto dobou se začne plnit depo na brněnském Masarykově okruhu, kam přijedou závodníci na Jarní cenu Brna. Přihlášených je aktuálně 310 strojů a jako diváci tak můžete vidět nejen zajímavou techniku, ale i rychlé borce. Podívejme se, jaká jména najdete ve startovních listinách a kde hledat favority pro první závody sezóny.

Superbike
Mezi litry je už tradičně startovka nejzajímavější. Chybí sice loňský vítěz Pawel Szkopek z Polska, ale jezdeckou nouzí tato třída netrpí. Mezi 43 přihlášenými najdeme loňského mistra Alpe Adrie mezi superstocky Michala Práška, vloni třetího Václava Bittmana, nebo Dominika Jůdu, který byl vloni dvakrát čtvrtý a letos pojede ve svém novém týmu TME racing. Uvidíme i Miloše Čiháka, který byl vloni jednou třetí. Zajímavá bude účast Karla Peška a představí se i Marek Červený. Ten bude letos obhajovat druhé místo v road racingovém šampionátu IRRC.

Supersport
Šestistovky jsou skoro plné a na startovní listině je zatím neskutečných 57 závodníků. Nebude chybět hlavní favorit a loňský vítěz jednoho ze závodů Igor Kaláb. Představí se i Richard Sedlák, který vloni vyhrál také jeden závod a jednou byl pátý. Michal Vecko dokázal před rokem dojet v Brně dvakrát na bednu. Na startovce je i Krystyan Paluch z Polska, který byl vloni jednou čtvrtý a letos bude prvním Polákem, který zkusí IRRC. Velmi zajímavá bude účast Michala Dokoupila, který se po delší době ukáže na nějakém domácím závodu i na 600.

Twin + 125GP + Moto 3 + STOCK 300
Tohle bude řádný slepenec. Podle očekávání je přihlášených nejvíce twinařů. Měli by být i nejrychlejší, a tak se podíváme hlavně na ně. Největší peckou je bezesporu účast Michala Dokoupila. Většinou je to tak, že jeho účastí je tak nějak boj o první místo vyřešený. Poslední dobou ale slýchávám v depu, že rozdíl mezi ním a špičkou třídy doma se smazává, tak jsem sám zvědav, jak to bude. Dalším favoritem bude Marek Stibor, který obhajuje titul mistra ČR a vloni byl dvakrát na bedně. Na bednu bude chtít určitě i Jakub Gottvald, který vloni jeden závod vyhrál, stejně jako David Kužela. Na bednu se podíval vloni i Petr Hulín a na startovce je opět i s bráchou Martinem, který byl vloni silný v kvalifikaci, ale závody nedokončil po technických potížích. O bednu by mohl zabojovat Marián Blažek, který byl vloni dvakrát pátý, nebo Petr Najman, který má letos novou a silnější techniku.

Mezi dvoutaktními 125 GP je jasným favoritem triko Michal Savinkov, Oldřich Podlipný a Christopher Eder. Každopádně devět přihlášených je žalostně málo.

Moto 3 jsou stylově přihlášeny tři a největším favoritem je jistě Martin Gbelec. Jedenáct přihlášených čítá třída Stock 300, kde uvidíme spoustu mladých nadějí.

Supermono + 400 SSP
Supermon se nepřihlásilo mnoho. Přihlášených je třináct jezdců a mezi hlavní favority patří Libor Kamenický a Nico Kehrer z Německa. Čtyřstovek je o něco více a favoritem je Tomáš Heimerle a Petr Kunz. Oba vloni vyhráli jeden ze závodů.

125 SP + 250 SP
Nejmenší produkční dvoutakty se nevyrábějí už řadu let, ale na popularitě tato třída neztrácí ani kousek. Přihlášených 46 jezdců je toho důkazem. Z loňských jezdců, kteří si stoupli na bednu, nebude nikdo chybět. Na startovní listině je Eduard Werner, který vloni dvakrát dojel druhý. Marek Zima byl vloni jednou první a jednou třetí a i letos se do Brna vypraví. Na startovce je i Jiří Čadek, který vloni překvapil třetím místem a nebude chybět ani David Polák. Ten byl vloni jednou třetí a jednou čtvrtý. Rychlý bude určitě i Lukáš Fikker, ale i řada dalších. V této vyrovnané třídě nebude o překvapení nouze.

Dvěstěpadesátek je přihlášených podstatně méně a mezi favority patří Jaroslav Křen a Petr Kunz. Vítězové loňských závodů.

Klasik
Kdo má rád staré motorky, tak si přijde na své. 62 přihlášených a motorky od třicátých let až do roku 1979.

International Sidecar Trophy
Kořením závodů v Brně budou druhým rokem sidecary. Jedná se o moderní stroje tříd F1 (1000ccm) a F2 (600ccm). V Brně startují v rámci mezinárodního šampionátu a uvidíme spoustu špičkových posádek. A účast bude vskutku mezinárodní. Jedna z posádek je komplet australská. Pojede i zkušený Angličan Ken Knapton a další mazáci. V každé ze tříd uvidíme jednu českou posádku.