Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář
1956 – Češi se vrací na Man s ČZ
Dvě desetiletí se na ostrově Man od roku 1935 nepředstavili naši jezdci. Tento závodnický půst přetrhli až Václav Parus s Františkem Bartošem v roce 1956 s motocykly značky ČZ. Zaznamenali celkem slušné výsledky a vezli domů 3 mistrovské body. Zajímavostí toho roku bylo, že slabší třídy se nejely na slavném okruhu Mountain Course.

V roce 1956 totiž jezdci tříd 125 ccm a 250 ccm závodili na 17 km dlouhém okruhu Clypse, který musel být také velmi zajímavý. Používal se pro slabší třídy jen v letech 1954 – 1959. Moc jezdců se na něm tedy nesvezlo.

Mimochodem zde se můžete podívat na jedno z míst. Silnice je tam dle mých zkušeností široká 4 až 5 m a protože to je celkem prudce z kopce – jezdci tam museli letět hodně rychle.

Ale k našim legendám. Oba jezdci se po celou TT potýkali s velkou řadou technických závad. Závod 250 nakonec dokončil Bartoš na pátém místě a to měl prasklé lanko zadní brzdy. Mimochodem získal tak své jediné dva mistrovské body v této třídě v sezóně 56. Tehdy se bodovalo jen do šestého místa, takže šlo logicky o dva body. Do cíle dojelo jen deset jezdců z dvaceti startujících.

Ve 125 Bartošovi vypověděla službu převodovka hned v prvním kole. Závod dokončil jen Václav Parus na šestém místě, když cíl vidělo jen devět jezdců. Technika v té době nebyla zdaleka tak spolehlivá jako dnes a pro malé dvoutakty byl zápřah na hodinu a půl prostě moc. V té souvislosti mě napadá, jak jsou vtipné dnešní pře na závodech, kolik kol už je pro klasiky moc a na jakém okruhu jsou dlouhé rovinky. I Parus řešil technickou závadu přímo v závodě. Byla ale celkem kuriózní. Výkon jeho ČZ omezovala připletená tkanička v karburátoru od startovního čísla, které měl na sobě.

Bylo to poprvé, co motocykl ČZ projel cílovou čáru na ostrově Man. Jen škoda, že se nejelo na slavnějším a delším okruhu. Tím naši trochu vypadli z TT statistik.