Články  |  Foto  |  Kalendář 
Legendy GP míří do Imatry
Silniční motocyklový okruh ve městě Imatra hostil závody Mistrovství světa od roku 1964 do roku 1982. Okruh Velké ceny Finska měřil něco málo přes 6 km a trať vedla přes legendární železniční přejezd. V roce 1979 byl okruh částečně zkrácen a poslední závod MS se odjel v roce 1982. Kvůli nebezpečné povaze přírodního okruhu a kvůli tragické nehodě sidecaristy Jocka Taylora přišel okruh o status mistrovství světa.

Pořadatelé závodu nezapomínají na slavnou minulost závodů v Imatře a pro letošní závod si připravili opravu velkou třešničku na dortu. Během závodního víkendu se na trati v plné parádě představí legendární závodníci z historie mistrovství světa silničních motocyklů.

A koho bude možné na trati v Imatře spatřit?

Králem celé této parády bude čerstvý pětasedmdesátník a 15-násobný mistr světa Giacomo Agostini. Ten vyhrál v Imatře celkem sedmnáctkrát a vícekrát se to nikomu nikdy nepovedlo. Osedlá motocykl MV Agusta 500, stejně jako v době své největší slávy. Na trati ho doprovodí jeden z jeho největších soupeřů a osminásobný mistr světa Phil Read. Ten vyhrál v Imatře celkem čtyřikrát.

Pastvou pro oči i uši bude jistě jízda čtyřnásobného mistra světa Korka Ballingtona na motocyklu Kawasaki KR 500 ( Imatru vyhrál 4x) a jeho francouzského kolegy a vicemistra světa z roku 1981 Jeana-François Baldého na Kawasaki KR 350.

Z dalších mistrů světa se na trati představí například Italové Pier Paolo Bianchi a Marco Luchinelli, Venezuelan Carlos Lavado nebo Jon Ekerold.

Pořadatelé samozřejmě nezapomínají ani na domácí legendy a finským závodníkům bude vévodit vicemistr světa Teuvo Länsivuori. Tento slavný Fin s knírem je dobře známý také českým fanouškům. Představil se několikrát na trati závodu 300 ZGH v Hořicích a v roce 1970 zde vyhrál kategorii do 250 ccm na Yamaze. V roce 1973 dokonce vyhrál naši Grand prix v Brně ve třídě 350 ccm, když za sebou nechal Phila Reada, a taky božského AGA!

V Hořicích okusil bednu také Eero Hyvärinen, který bude v Imatře vodit čtyřválcovou Suzuki RG 500 a společnost na trati mu budou dělat Pentti Korhonen a Matti Salonen.

Seznam legend čítá další slavná jména účastníků MS na krásných a slavných motocyklech a kdo si tuto jedinečnou show nebude chtít nechat ujít, bude muset absolvovat poněkud delší cestu na sever do země tisíce jezer. Zdejší program závodního víkendu bude ale jistě stát za tu námahu.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz