Články  |  Foto  |  Kalendář 
Daniel Kneen – mladý, ale zkušený road racer
Dan Kneen je jeden z velkých taháků letošních Zatáček, které se jedou v Hořicích tento víkend. Je tak na čase si ho alespoň povrchně představit. Je to jezdec pořád ještě mladé road racingové generace, který už ale má za sebou velmi pěkné výsledky.

Dan je rodák z ostrova Man a velký oblíbenec místních. Bydlí kousek od trati a to se asi na klucích musí podepsat. Je mu 29 let, což je na road racing poměrně málo a dalo by se říci, že papírově má to nejlepší teprve před sebou.

Debutoval na domácí trati při Manx GP v roce 2008 a vyhrál hned tři závody. Logický byl pak start další rok na Isle of Man TT. Hned první rok se mu povedlo desáté místo na litrovém stocku. Mimochodem za sebou nechal Williama Dunlopa nebo Jamese Hilliera.

V roce 2010 pokračoval ve skvělých výsledcích těsně za první desítkou. Tyto výkony korunoval pátým místem na šestistovce, když před ním byla už jen čtveřice Amor, Dunlop, Martin a Hutchinson. Osmé místo při Senior TT už byla třešinka na dortu.

Další rok už pevně patřil k širší špičce světového road racingu a dostal od pořadatele přidělené nízké číslo, které to jen dokazuje. Svou roli potvrdil dvakrát první desítkou.

V roce 2012 pak dojel jen jeden závod na jedenáctém místě. Další rok si to trochu vynahradil, i když do první desítky už se nepodíval.

Ročník 2014 byl ale znovu opět úspěšný pro Dana Kneena. Pět dojetých závodů všechny v TOP 15 a tři dokonce v první desítce. Navíc zajet osmé místo v Senior TT na 4 roky staré Suzuki není zrovna obvyklé. Další rok Dan navázal. Nejlepší závod pro něj byla Superbike TT, kde dojel sedmý. Vloni bohužel nemohl startovat.

Dan má zkušenosti se všemi velkými závody na přírodňácích a ukázal se i na Macau GP. Je to road racingový univerzál se vším všudy a zkusil si na krátko i BSB.

Letos jede přírodní okruhy s týmem Penz13 a díky tomu ho uvidíme o víkendu i v Hořicích. Už jsem to psal v předchozím článku, ale zopakuji to. Nemyslím si, že by Dan Kneen přinesl do Hořic nějakou zásadní revoluci a Mára, Kamil i Didier Grams by s ním neměli mít problém. Na druhou stranu je to jeden z nejúspěšnějších road racerů, který kdy do Hořic přijel a toho si musíme vážit a děkovat za to hlavně jeho německému týmu, který si Hořice vybral.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz