Články  |  Foto  |  Kalendář 
IRRC v Hořicích – Divoké karty nejen pro naše jezdce
Trocha informací před závodem asi nikomu neuškodí a u nás na webu se před IRRC v Hořicích snad nějaké nové dozvíte. Teď je tu první článek ze tří. Co je divoká karta v závodě asi všichni víte. Díky ní se může závodů nějakého šampionátu zúčastnit jezdec, který normálně třeba právě IRRC nejezdí. I letos dostali divokou kartu závodníci, kteří díky tomu budou moci v Hořicích poměřit síly s kontinentální špičkou road racingu.

Než se pustíme do představení jezdců, kteří letos divokou kartu mají, tak si vysvětlíme, jak to funguje. IRRC má stálé jezdce, kteří mají logicky přednost. Pokud se ale uvolní místo a jiný jezdec zaplatí 250e startovné, může jet závod IRRC bez nároku na body. To mimo jiné znamená, že jezdec, který bude třeba dvanáctý, může brát body za desáté místo, když před ním budou jezdci na divokou kartu.

Tu letos dostalo o něco méně jezdců, než vloni a nejsou zde taková jména, jako v minulosti. Je to ale hlavně tím, že IRRC je plné a volných míst je málo. Částečně také platí, že kdo na kontinentu road racing umí, tak už IRRC jezdí. Výjimkou je třeba Horst Saiger, nebo náš Michal Dokoupil.

I tak budou jezdci na divokou kartu zajímavým doplněním jinak vyrovnaného jezdeckého pole. Jsem rád, že si třeba naši můžou zazávodit s lepšími jezdci na domácím okruhu. Nejsem ale rád, že to někdo pak prezentuje tak, že jezdí IRRC v první desítce, když to dokáže jen na domácím okruhu. Ono „u nich“ by to bylo sakra jinak. Zeptejte se našich stálých jezdců, kteří to jedou už 3 roky, jaké to bylo poprvé v Hengelu, nebo v Chimay. Tím nemyslím nikoho konkrétního, ale občas se tahle úvaha prostě objeví.

Supersport
#15 Jorg Liebmann (GER)
Německý závodník, který už v Hořicích dvakrát závodil. Úplný nováček to není, ale do bojů v první desítce pravděpodobně nezasáhne. Jeho maximum je zatím 2:31 a to dnes v šestistovkách v Hořicích na nějaké velké úspěchy není. Na druhou stranu, ostudu asi neudělá.

#96 Richard Sedlák (CZE)
Ričiho u nás známe asi všichni. Patří v domácí širší špičce třídy a i při závodě IRRC by mohl pomýšlet na TOP 5. Jeho osobák je nad 2:20 a obávám se, že letos bude na bednu potřeba tuto hranici prolomit.

#444 Jan Nehasil (CZE)
Road racing nejezdí dlouho, ale IRRC pojede na divokou kartu už podruhé. V květnu byl při závodě 300 ZGH na 16. místě.

#453 Miroslav Sloboda (SVK)
Miro zvaný Laki se za poslední tři roky na přírodě vypracoval v závodníka, který je na některých závodech schopný jet o bednu. V Hořicích to tak možná úplně nebude, ale o první desítku by bojovat určitě měl. V květnu byl osmý, ale závod se mu vzhledem k pátému místu na startu příliš nevydařil. Vloni při IRRC byl dvanáctý a čtrnáctý.

#27 Jirka Petrla (CZE)
Jirka už jezdí přírodňáky naopak celkem dlouho a vloni při IRRC byl jednou desátý a jednou osmý. Jestli to v letošní konkurenci dopadne stejně, tak to bude dobré. Osobní rekord má 2:24,5 a to by mohlo na první desítku stačit. Je zatím na čekací listině, ale vzhledem k praxi v IRRC je velmi pravděpodobné, že do závodů nastoupí.

#74 Kamil Holán (CZE)
Kamila asi moc představovat nemusíme. V silnější třídě superbike je stálým účastníkem a na šestce letos mimo jiné jel podruhé i slavnou TT na ostrově Man. V Hořicích si v květnu zajel na této motorce osobák za 2:18:758. Kamil je taktéž na čekačce, ale do Hořic motorku bere a počítá se startem. Jestli to dopadne, tak ho čekají 4 tréninky v sobotu a 4 závody po deseti kolech v neděli.

#70 Karel Brandtner (CZE)
Karel zvaný Chupaa už jezdí domácí road racing poměrně dlouho a Hořice dobře zná. Letos v květnu závod nedokončil, ale vloni byl při IRRC jednou sedmý a jednou šestý a obhájit to nebude letos vůbec snadné. I Karel je na čekací listině, ale myslím si, že se do závodu nakonec vejde.

Superbike
#11 Josef Lukšík (CZE)
Pepovi říkáme v depu Ermo, podle slavného plochodrážního závodníka Sama Ermolenka a není to rozhodně žádný začátečník. Vloni patřil mezi stálé jezdce šampionátu, ale letos se rozhodl jet jen domácí závody. Jeho osobák je v Hořicích 2:23 a v květnu byl desátý. Do první desítky by mohl nakouknout i tentokrát.

#40 Stefan Holz (GER)
Stefan je stálicí road racingu na kontinentu už minimálně 20 let. V Hořicích zajel v minulosti i několik pódiových umístění. Teď už asi není úplným favoritem, také už mu není třicet, ale pořád umí a k posledním rozhodně patřit nebude. Můj odhad je, že se bude pohybovat na začátku druhé desítky, když vše dobře půjde.

#67 Tomáš Mysliveček (CZE)
Myslivec Hořice zná jak své boty. Ještě aby ne, když bydlí kousek. Divokou kartu na IRRC nemá poprvé a vloni jí přetavil v jedno dvanácté a jedno desáté místo. Hádám, že při letošní konkurenci by za zopakování tohoto výsledku byl rád.

#75 Jan Mysliveček (CZE)
Brácha Tomáše si zajel v květnu čas 2:28, byl čtrnáctý a při IRRC bude mít asi těžké tuto pozici zopakovat. Pojede klasicky na Ducati.

#79 Timo Schonhals (GER)
Tima u nás ještě moc neznáme, ale v květnu se ukázal v Hořicích a při první účasti není šestnácté místo a čas 2:29 k zahození.

#96 Sebastian Witt (AUT)
Letos dojel květnový závod na dvacátém místě.

#280 Denny Rahmig (GER)
Denny už jel při IRRC vloni a po kvalifikaci, kde najel jen dvanáct kol, nenastoupil ani do jednoho závodu. Letos zkusil i Těrlicko, kde dojel kvalifikaci třetí od konce a do závodu nenastoupil.

#5 Robert Heitzinger (AUT)
Robert z Rakouska se do road racingu poslední dobou víc pustil. V květnu zkusil Hořice a bylo z toho devatenácté místo. V Těrlicku byl při první účasti letos čtrnáctý. Asi to není kandidát na první desítku, ale brzdit to taky nebude.

#145 Marek Červený (CZE)
Mára je přihlášený i do litrů s BMW. Je ale na čekací listině a není jisté, jestli si bude chtít motat hlavu při boji o obhajobu titulu v IRRC ještě v litrech. Jestli nastoupí, tak je to kandidát na pódium, možná i na první místo.

#28 David Schaberreiter (AUT)
Moc se mi toho nají nepodařilo, ale z motodromů by zkušenosti mít měl. Z přírody to bude asi horší. Jet by měl na Hondě. Každopádně je na třetím místě čekací listiny, takže uvidíme, jestli bude startovat.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz