Články  |  Foto  |  Kalendář 
IRRC Chimay – další náročný ročník na legendárním okruhu
Už potřetí se naši jezdci účastnili belgického závodu s názvem Chimay Open Trophy, který se jede v rámci šampionátu IRRC. I letošní ročník ukázal, že uspět v Chimay, není vůbec jednoduché. Nároční okruh, na kterém většinou panuje počasí, které závodům úplně nepřeje.

Do depa se to v Chimay sjíždí už ve čtvrtek, protože závody začínají v pátek po obědě. Poslední jezdci doráží v pátek dopoledne a naše česká parta byla poprvé letos kompletní včetně Aleše Nechvátala. Měl dorazit i Vladimír Šnajdr s twinem, který vloni vyjel parádní třetí místo, ale kvůli pracovním povinnostem musel zůstat doma.

Kvalifikace
Kvalifikační tréninky jsou v Chimay celkem tři. Jeden v pátek, který je spíš na rozjetí, a dva v sobotu. Jenže to bylo trochu jinak. V pátek bylo sice ukrutné dusno, ale sucho a teplo. Přes noc začalo vydatně pršet, a když už to dopoledne vypadalo, že trať konečně oschne, tak se déšť znovu spustil ze zamračené oblohy. Trať lehce oschla až navečer na poslední tréninky, ale většina jezdců zrychlit nedokázala, protože v lesním úseku bylo stále dost vody.

Classic Endurance
První tréninky z každé ze tří sérií jely vždy klasici, jakož to trénink pro tříhodinovou endurance, která se jezdí v sobotu večer. Klasici to teda nejsou zrovna jako u nás, protože tyhle závody jedou vlastně superbiky a supersporty z konce osmdesátých a začátku devadesátých let. Kvalifikace vlastně neměla moc velký význam pro tak dlouhý závod, ale nejrychleji jezdila dvojice VERHELST Geert - VERDIKT Kris. Ano na motorkách se v této třídě střídají dva jezdci. Tato domácí dvojice zajela čas 01:52.813, za který by se nemusela stydět ani mezi dnešními supersporty.

Supersport BeneCup
Kromě IRRC se na závodech v Holandsku a Belgii ještě jezdí „místní“ BeneCup a kvalifikace supersportů přišla vždy hned po klasicích. Tu první vyhrál Marek Červený a vzhledem k sobotnímu dešti se na pořadí na prvních místech nic nezměnilo až do nedělních závodů. Marek tento šampionát normálně nejezdí a je to pro něj spíš další možnost trénování na IRRC. S poměrně velkou ztrátou byl druhý Joey den Besten, což je velký Markův soupeř právě z IRRC. Na třetím místě se umístil Sander Claessen a první řadu doplnil Laurent Hoffmannm který už na prvního ztrácel skoro dvě vteřiny. Všichni jmenovaní si tento čas vyjeli v pátek.

Následoval trénink dvoutaktů a klasiků, který nás z českého pohledu moc nezajímal a ani já jsem u trati moc času při této třídě netrávil. Je to taková směsice celkem moderních klasiků a starých dvoutaktních GPéček z devadesátých let.

IRRC Superbike
Další série tréninků nás ale už zajímala velmi. I mezi litry si většina jezdců zajela nejlepší čas v pátek. Výjimku tvořil Johan Fredriks, který jako jediný vylepšil páteční čas v sobotu v podvečer na osychající trati a vměstnal se díky tomu z šestého místa na čtvrté, tedy do první řady. Zbytek jezdců zůstal na pátečním čase. První trochu nečekaně Sebastien Le Grelle, který tak porazil týmového kolegu, který ho jinak tuto sezónu dost válcuje. Vincent Lonbois má ale lehčí zranění ruky, takže ho to možná limitovalo. Nicméně ne výrazně, protože v kvalifikaci skončil druhý a nechal za sebou i hosta závodu IRRC v Chimay Patricka Quitense. Čtvrtý už zmiňovaný Johan Fredriks. Didier Grams tentokrát až šestý a hned za ním náš Petr Bičiště, který potvrzuje, že vetší možnosti tréninku a dobře připravená technika mu prospívají. Kamil Holán dokončil kvalifikaci na třináctém místě a byť si myslel, že to ještě v sobotu vylepší, už do kvalifikace nenastoupil. Zlepšení času by to stejně nepřineslo. Stejně postupoval i Aleš Nechvátal, který byl v kvalifikaci šestnáctý. Pavel Tomeček ještě zkusil sedmnáctý čas v sobotu vylepšit, ale zdaleka se to nepodařilo.

IRRC supersport
Šestistovky v rámci IRRC jely netradičně až po litrech a protože měl v ten moment šampionát dva jezdce na průběžném prvním místě, tak byla už kvalifikace velmi zajímavá. Joey den Besten totiž v pátek porazil Marka Červeného o šest tisícin. Oba sice ještě vyjeli v sobotu na už skoro suchou trať, ale zlepšení to ani jednomu nevyneslo. Třetí čas v kvalifikaci si už v pátek zajistil Laurent Hoffmann a první řadu doplnil Bobby Bos, který jel na divokou kartu. Třiadvacáté místo na roštu si pátečním časem vyjel Petr Košťál. Také to zkoušel ještě v sobotu, ale byl o trochu pomalejší.

V twinech si velmi těsně zajistil pole position Joel Smolders, který byl letos v Hořicích ve stejné třídě třetí, ale nutno uznat, že v Chimay nebyla taková konkurence.

BeneCup Superbike
Litry v rámci místního šampionátu jsou trochu kopií IRRC, protože na čele jedou stejní jezdci. První tedy Le Grelle, druhý Lonbois, třetí Grams a čtvrtý tentokrát další belgický veterán Fissette. Zúčastnil se i Petr Bičiště, který si vyjel dvanácté místo na startu. Petr ale zkoušel různé motorky a ta, na které jel v pátek právě trénink BeneCupu, mu prý seděla méně.

BeneCup Sidecar
Ani v sajdách jsme nikoho neměli a tak jsem to pozoroval jen při přechodu na jiná místa. Nicméně na této trati jezdit s litrovou sajdou je šílenství a nejšíleněji jela během kvalifikací posádka Van Loo Didier - Charlot F (lépe jména z výsledků nedokáži vyčíst). Zajímavé je, že čas zajeli v sobotu, tedy na částečně mokré trati.

V sobotu po kvalifikacích se jela zmiňovaná tříhodinovka na klasicích. Zajímavý je vždycky start a pak už to pro nás moc zajímavé není, když tam nikoho neznáme a upřímně se pak ani nevyznáme v tom, kdo vlastně vede. Českou partu to limitovalo hlavně v tom, že byla zavřená trať a nedalo se na skůtru dojet na nákup, teda spíš pro pivo.

Závodní neděle
Hned ráno bylo jasné, že počasí se přes noc obrátilo o 180 stupňů. Jasno a hned od rána pořádné horko – opravdový protiklad soboty.

Sidecar 1
Na první závod vyrážím po osmé a udiveně pozoruji dvě sidecary, které se celý závod nahání. Za nimi nikdo. Naprosto jsem to nepochopil, a protože traťáci anglicky spíš neumí, tak jsem to vlastně moc nepochopil do teď. Měl to být normální závod, ale vyjely do něj prostě jen dvě posádky. Pravděpodobně šlo o takový závod útěchy.

BeneCup Supersport 1
První závod šestistovek v rámci BeneCupu byl hned v úvodu přerušen. Výsledky se pak s druhou částí sčítaly. Důvodem přerušení byl pád dvou jezdců v retardéru. K jednomu z nich musela sanitka a tak to bylo celkem pochopitelné. Naštvaný ale mohl být Julian Toniutti, který při své premiérové účasti v Chimay hned první závod vedl. Pravda měl to trochu jednodušší v tom, že nestartoval první Marek Červený ani druhý po kvalifikaci Joey den Besten. Oba se soustředili na boj o body do IRRC. Ve druhé části bojovat Toniutti o první místo s Laurentem Hoffmannem a těsně ho prohrál.

Následoval závod klasiků, které pořadatel po kvalifikaci oddělil od dvoutaktů, které zase přiřadil k twinům. Tím mi v tom udělal takový zmatek, že jen vím, že zvítězil Richard Mestre, který měl celý závod velmi slušný náskok.

IRRC Superbike 1
V úvodu závodu to vypadalo, že by mohl konečně Sebastien Le Grelle letos porazit zraněného týmového kolegu. Vincent Lonbosi ho ale ve čtvrtém kole dojel, předjel a Sebastien se sice kolo vyvezl k velmi rychlému času, ale kolegu neuvisel a dojel zase druhý. Třetí byl s velkou ztrátou Didier Grams, který za sebou nechal Johana Fredrikse, který byl opět těsně za bednou. Petr Bičiště měl sice na vítěze ztrátu skoro minutu, dojel ale osmý a vzhledem k tomu, že před ním odjeli dva jezdci na divokou kartu, znamenalo to slušné body. O dvě místa oproti startu si polepšil i Kamil Holán, který dojel jedenáctý. Kamil byl skoro celý závod v první desítce, ale pak se lehce propadl. I tak byl po závodě spokojený. Aleš Nechvátal stoupal pořadím celý závod a nakonec dojel dvanáctý, což vzhledem ke startovní pozici bylo hodně dobré. Alda si tak dojel pro první letošní body. Pavel Tomeček dojel šestnáctý a vzhledem ke kartářům také nevyšel bodově na prázdno.

IRRC supersport 1
Závod byl z kraje přerušen opět červenou vlajkou a následně se jel jen na šest kol. Marek Červený vyhrál před Joey den Bestenem stylem start cíl. Třetí dojel se ztrátou Laurent Hoffmann, takže vlastně žádné překvapení. Petr Košťál dojel jednadvacátý.

Twin + ICP 1
Twiny jely společně s dvoutakty a byl to pořádný zmatek pro diváka, který neumí ani vlámsky, ani francouzsky. Každopádně jsme mohli sledovat na čele parádní souboj Xaviera Denise a Joela Smolderse. Podle výsledku vyhrál ten první, ale já to na bedně teda viděl opačně, tak vlastně sám nevím.

BeneCup Superbike 1
Závod „místních“ litrů, jako tomu říkáme, byl jako přes kopírák závod litrů IRRC. Le Grelle vedl a už to vypadalo, že tentokrát to Lonbis nezkusí, ale zkusil a zase vyhrál. Až jsem si říkal, že letos to je desátý závod, ve kterém ho vidím a zatím všechny vyhrál. Le Grelle zase druhý a Nigel Walraven na Hondě třetí. Johan Fredriks je letos odsouzený ke čtvrtým místům a Didi Grams byl tentokrát až pátý. Petr Bičiště měl lehký pád, ale on ani motorka nebyli potlučení.

Sajdy vynechávám a mířím na druhý závod místních supersportů. Už je pořádné vedro a jezdcům to vůbec nezávidím. Závod to byl velmi pěkný a za vítězným Laurentem Hoffmannem se odehrála parádní bitva o druhé místo.

Kvůli pocitu že jsem právě někde na grilu, vynechávám i klasiky (vyhrál je zase Richard Mestre o vagón) a mířím na druhý závod IRRC Superbike.

IRRC Superbike 2
Je to už asi trapný opakovat ale vedl Le Grelle a vyhrál zase Lonbois. Tentokrát to ale neměl zadarmo, protože Sebastien Le Grelle se za týmovým kolegou držel velmi těsně až na cílovku posledního kola. Závod byl přerušen a zkrácen po nehodě rakouského závodníka Wiesingera, který si přede mnou v poslední zatáčce zkusil z motorky vletět do výšky, pak ho ale přemohla gravitace a nehezky s ním švihla o zem. Rána pořádná, ale fahrer odešel po svých do stanu, který měl asi 30 metrů od nehody. Našim se moc nedařilo. Petr Bičiště tedy předvedl slušný výkon a dojel osmý. I Aleš Nechvátal mohl být s dalším dvanáctým místem spokojený. Zklamaný ale byl trochu Kamil Holán, který měl problémy s brzdou a následně raději odstoupil, než aby riskoval pád, kterých neměl letos zrovna málo. Byla to ale škoda, protože před přerušením měl Kamil dobrý start a vypadalo to velmi solidně. Druhý start se ale nepovedl a ještě k tomu ty problémy s brzdou. Technické problémy potkaly i Pavla Tomečka, ten pro změnu spálil spojku.

IRRC Supersport 2
Poslední závod IRRC dne se jel konečně v celku. Opět vyhrál přesvědčivě Marek Červený, i když se za ním Joey den Besten agresivní jízdou statečně držel. Třetí opět Laurent Hoffmann, který má letos sice stabilní výsledky, ale na první dva jezdce prostě nestačí. Petr Košťál dojel tentokrát dvacátý.

Naši mohli začít balit, během čehož Joel Smolders vyhrál i druhý závod twinů.

BeneCup Superbike 2
I čtvrtý závod dne vyhrál Vincent Lonbois. Mimochodem to znamená, že vyhrál všech 12 závodů na třech přírodních tratích, na kterých se letos v Beneluxu jelo. Náš Petr Bičiště už do tohoto závodu nenastoupil.

Program završil druhý závod sidecarů, který jsem proseděl v autě, čekajíc na otevření trati. Uff horký den byl u konce a všichni jedeme v pořádku domů. Nezdá se to, ale ten den navíc oproti jiným závodů, dělá z Chimay náročný víkend. Vlastně jsou to závody, kde nikomu moc nerozumíte, pořadatelé občas udělají něco nepochopitelného, sekeru mají jak v Hořicích, ale stejně to tam máte rádi. Devadesátý ročník byl plný skvělých soubojů a nepochybuji, že to příští rok bude jiné. Už jenom proto, že do těch superbikových se zapojí Marek Červený a to bude hodně zajímavé.

V kompletních výsledcích si můžete počíst více. Třeba to, jak se dá zkomolit jméno Marka Červeného.

Ve fotogalerii zase najdete pár obrázků, ze kterých třeba uznáte, že by tenhle závod stál příští rok za výlet.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz