Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář 
Deník z IoM TT 2016 – Sobota 4. června
Druhá sobota na TT byl hodně dlouhý a dramatický den plný protikladů. Je nový rekord, viděli jsme nádherný závod superbiků, ale taky paddock přišel o dva zkušené závodníky.Druhá sobota na TT byl hodně dlouhý a dramatický den plný protikladů. Je nový rekord, viděli jsme nádherný závod superbiků, ale taky paddock přišel o dva zkušené závodníky.

Trochu nezvykle oproti posledním dnům tu začal den hned brzo ráno, protože v 11:00 už startoval první závod superbiků. S kolegou Samem vyrážíme fotit kousek před Glen Helen už dvě hodiny před startem a stejně nám trvá dost dlouho, než se tam dostaneme. Lidi zabírají už třeba 3 hodiny předem oblíbená místa. Jsou všude, kde to jen trochu jde. Celý okruh se promění v arénu a ta atmosféra před závodem je neskutečná. Nakonec své místo nacházíme a čekáme na start. Nervozita je značná. Přesně na čas se startuje, McGuinness, Anstey ..... a o šesti minutách i Kamil.

Závod měl celkem jasný vývoj. Hned v prvním kole zajel Michael Dunlop rekord trati a je prvním jezdcem, který dokázal zajet pod 17 minut. Vedl od startu do cíle, byť při zastávkách pro palivo vždy trochu ztratil. Druhý Ian Hutchinson jel také skvělá kola, ale na severoirského rychlíka to prostě nestačilo. Pro čtyřicátépáté podium si dojel matador John McGuinness, který nakonec těžil trochu z toho, že ho Hutchy dojel a mohl se za ním chvilku vyvážet. Skvělý závod korunovaný čtvrtým místem předvedl objev posledních dvou let Peter Hickman. Spokojený je určitě i pátý Dean Harrison. Vyzdvihnout musíme i patnácté místo Horsta Saigera, který po loňské vážné nehodě zajel životní závod na TT. Nakonec se ukázalo, že Michale Dunlop si v první závodě připsal i rekord závodu, takže teď drží dva nejdůležitější rekordy na TT.

Kamil Holán začal závod skvěle a podle toho jak jsem to sledoval u trati jel někde kolem pětadvacátého místa. Po první zastávce byl osmadvacátý a začal se trochu propadat. Chlapsky uznal, že trochu odešel fyzicky a že se pral s nastavením podvozku. V poslední kole navíc opět pozlobila elektrika na postarším BMW a Kamil musel v jednom místě dokonce zastavit. Nakonec závod dokončil a vyjel si pátou bronzovou repliku, byť jen tak tak. Může se to zdá jako zklamání. Přeci jen mohl být klidně o deset míst více vpředu. Ze svého pohledu ale musím uznat, že na tak "snědené" motorce tu moc lidí nejezdí a s technikou a možnostmi jaké Kamil má, je každý dokončený závod na TT celkem úspěch.

1 Michael Dunlop 01:44:14.259
2 Ian Hutchinson 01:44:33.323
3 John McGuinness 01:45:27.498
4 Peter Hickman 01:45:44.951
5 Dean Harrison 01:46:09.896
6 Michael Rutter 01:46:40.202
7 David Johnson 01:46:56.430
8 Bruce Anstey 01:47:05.936
9 Gary Johnson 01:47:16.523
10 Lee Johnston 01:47:16.614
...
35 Kamil Holan 01:53:12.624

Následoval závod sidecar, který měl tragický úvod. V prvním kole havarovala jedna posádka ve velmi rychlém úseku a program se hodně zdržel.

Závod se pak opakoval a měl hodně dramatický vývoj, když těsně před cílem odstoupila posádka bratří Birchallů. Bráchové stihli zajel rekord okruhu, ale do cíle je jejich sajda nedovezla. Překvapivě tak zvítězila posádka John Holden / Andrew Winkle.

1 John Holden / Andrew Winkle 59:25.609
2 Peter Founds / Jevan Walmsley* 01:00:19.858
3 Alan Founds / Aki Aalto* 01:01:00.006

Po sajdách následoval trénink pro motorky na dvě kola, ale hned v prvním kole vážně havarovat Paul Shoesmith. Přišel o život na stejném místě, jako jeho týmový kolega Franck Petricolla rok a den předtím. Jejich tým je snad prokletý a je to šestá vážná nehoda za poslední 4 roky, která se kolem týmu Ice Valley stala.. A jezdcem to tentokrát nebylo. Paul měl defekt na přední pneumatice. To se může stát každému a v podstatě kdekoliv. Paul měl smůlu v tom, že se to stalo v Sulby, kde se měří top speed. Včera se prostě zase ukázalo, že zkušenosti Vám nemusí pomoct. Paul měl 40 replik a jezdil TT 11 let. Nechal tu ženu a malé syny. O rozměru této tragedie tu nikdo nepochybuje. Den předtím jsme u něj s Kamilem sháněli spojku do BMW. Paradox je, že Paul založil skvělou kampaň po tragické nehodě Simona Endrewse. Když se někdy něco stalo jeho jezdcům, tak vždy aktivně pomáhal. 

Bohužel - stalo se a k těmto závodů to patří. TT 2016 pokračuje dál.

Dneska je den volna, tak se omlouvám za zpoždění, ale odpočinout si tu musíme všichni. Zítra je další závodní den. Kamil Holán pojede dva závody na 4 kola a Michal Dokoupil jeden stejně dlouhý závod. První jsou na řadě šestky a po obědě pojedou litrové stocky.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz