Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář 
Druhý závod IRRC v Oss
Supersporty se vyrovnaly a mezi superbiky potvrzují formu jezdci Herpigny motors, tak by se asi dal zjednodušit druhý závod šampionátu IRRC v Oss. Stalo se toho ale mnohem víc, a byť okruh u tohoto holandského města nepatří k nejoblíbenějším a nejhezčím, tak se jednalo z pohledu fanouška road racingu o hodně zajímavý víkend.

Protože jsou závody v Oss v neděli a v pondělí kvůli místnímu státnímu svátku, tak se depo začalo sjíždět na louku u průmyslové zónu v sobotu. Z našich dorazil jen tým Orange racing s Pavlem Tomečkem a Petrem Košťálem. Kamil Holán a Aleš Nechvátal zůstali doma a hodně zajímavé to měli Marek Červený a Petr Bičiště, kteří tou dobou ještě závodili na NW 200. Nebylo vůbec jisté, jestli se Mára s Kimurou stihnou vrátit na kvalifikaci do Oss, ale zázemí tam měli připravené.

V neděli na všechny čekalo hodně větrné a studené počasí. Kluci se nakonec stihli do Oss z NW 200 vrátit, ale byli hodně unavení a přišli o první kvalifikaci IRRC, což byl jistý handicap. Na tomto okruhu se tradičně hodně padá. Může za to několik faktorů. Například úzká trať, hodně utažené zatáčky, do kterých jezdci hodně zatíží brzdy, které pak odcházejí a svým způsobem také studené počasí a hodně prachu na trati, který přinese vítr. V neděli spadnul lehce třeba náš Marek Červený, loňský mistr z třídy superbike Sebastien Le Grelle a další.

A jak to tedy dopadlo?

50 ccm
V Oss závodí „novodobé“ padesátky ve dvou třídách. Nemá asi cenu to asi příliš rozvádět, snad jen, že nejrychlejší v kvalifikaci byl Ronin Fick, který na padesátce objel 3,48 Km dlouhý technický okruh za 2:06.566.

Classic + Twin
Nejdřív se mi to zdálo jako nesmyslné spojení, ale ono se ukázalo, že obě třídy jeli podobná kola. Mezi klasiky byl nejrychlejší Marc Beltman s časem 1:53.379 a mezi twiny Joël Smolders s časem 1:47.230. Mimochodem tento jezdec se představí o víkendu v Hořicích. Twinů bylo každopádně jen devět a s úrovní našich závodů v této třídě se to srovnat nedá.

Sidecar
Sajdek se sešlo jen jedenáct, ale i tak to byla skvělá podívaná. Litrová sajda na úzkém okruhu znamená věčné lítající kameny, trávu a tak dále. Naprosto nechápu, jak se na této trati mohou někde dvě sajdy předjíždět. V kvalifikaci jela nejrychleji posádka Kees Kentrop & Danny de Haas a jejich čas 1:43.905 si pamatujte, protože tak rychle nejedou ani někteří jezdci na šestkách, což je další věc, která je pro mě nepochopitelná.

BeneCup supersport
Místního šampionátu se účastní většina předních jezdců IRRC včetně našeho Marka Červeného. V tomto případě Marek stihl oba tréninky a to mu pomohlo k lepšímu času, který mu vynesl druhé místo na startovním roštu. Rychlejší byl jen Lesley ten Tusscher. O jednu pozici za Márou byl zase hlavní konkurent v IRRC Joey den Besten.

BeneCup superbike
Mezi „místními“ litry jeli i oba naši v této třídě – Pavel Tomeček a Petr Bičiště. Nutno ale uznat, že prim hráli jiní. Hlavně pak týmová dvojice Herpigny motors Vincent Lonbois, který byl první a Sebastien Le Grelle, který obsadil druhé místo na startu. Oba se kvalifikovali časem pod hranicí traťového rekordu, který Vincent vloni o hodně posunul. První řadu doplnil s lehkou ztrátou Johan Fredriks. Petr Bičiště dvanáctý a Pavel Tomeček patnáctý.

IRRC supersport
Kvalifikace IRRC byla z našeho pohledu samozřejmě zajímavější. Marek Červený měl nevýhodu, že mohl jet jen jeden trénink a ještě na slabší motorce, než má normálně. Ta lepší technika byla totiž na NW 200. Vyšlo z toho třetí místo ve velmi vyrovnané kvalifikaci. Celkem vyčníval první Joey den Besten. Druhého Laurenta Hoffmanna, třetího Máru a čtvrtého Thomase Walthera dělily jen necelé čtyři desetiny, takže velký příslib na pondělí. Petr Košťál zajel o více než vteřinu oproti loňsku, tak se kvalifikoval na posledním osmadvacátém místě. Vloni by jeho čas stačil na jednadvacáté místo. IRRC se neuvěřitelně zrychluje…

1. Joey den Besten         1:37.639
2. Laurent Hoffmann       1:38.591
3. Marek Červený           1:38.690
4. Thomas Walther          1:38.923
5. Ilja Caljouw                  1:39.048
.
.
28. Petr Košťál                  1:45.863

IRRC superbike
Kvalifikace „big bikes“ byla neskutečně zajímavá a přední jezdci šampionátu se tahali o každou desetinu. Baví mě pozorovat, jak po sobě při kvalifikaci jezdci nervózně koukají, čekají jeden na druhého, taktizují atd.. Každopádně výsledek byl hodně zvláštní. Pole position si překvapivě vyjel Didier Grams, který s Kimurou a Márou před pár hodinami přiletěl a jel jen jednu kvalifikaci. Dobře si vedl i právě Kimura, který se kvalifikoval na skvělé šesté místo na startu. Pavel Tomeček měl také slušnou startovní pozici na dvanáctém místě.

1. Didier Grams               1:34.169
2. Vincent Lonbois          1:34.382
3. Sebastian Le Grelle    1:34.593
4. Johan Fredriks            1:35.174
5. Chris Nobel                  1:36.121
6. Petr Bičiště                   1:37.837
.
.
12. Pavel Tomeček           1:40.343

Závodní pondělí přivítalo celé depo slunečným a o něco teplejším počasím. Bohužel se opět hodně padalo a nevyhnulo se to ani našim. Pořadatel ale vše stíhal a odjelo se neskutečných 14 závodů za den. No musím uznat, že na těch šest českých a hromadu čekání sem i bude tento víkend zase těžko zvykat.

50 ccm race 1
První závod dne za chladného rána vyhrál velkým rozdílem pole man Ronin Fick.

Classic + Twin race 1
V obou třídách potvrdili své pozice z kvalifikace Joel Smolders, který vyhrál twiny a Marc Beltman, který zase vyhrál klasiky.

IRRC supersport race 1
První závod šestek v rámci IRRC byl velmi zajímavý, protože skvěle odstartoval ze třetího místa Marek Červený a do sedmého kola si budoval náskok na své soupeře, pak ale přišla banální závada na štelování brzdy, Marek nemohl brzdit, jak by potřeboval, ztrácel a postupně přišel o vedení. S velkou radostí zvítězil Joey den Besten právě před Markem. S velkou ztrátou dojel pak třetí Laurent Hoffmann těsně před německou dvojící soupeřů. Petr Košťál velmi dobře začal a po prvním kole byl kolem dvacáté místa. Postupně se ale propadl na dvaadvacáté. Hodně jezdců závod nedokončilo.

1. Joey den Besten         14:42.378
2. Marek Červený          +3.597
3. Laurent Hoffmann      +21.608
4. Thomas Walther         +21.896
5. Thomas Wendel         +22.256
.
22. Petr Košťál                  + 1:35.991

IRRC superbike race 1
Litry jsou v IRRC poslední dva roky velká podívaná a v Oss tomu nebylo jinak. O svou dobrou startovní pozici přišel Didier Grams hned na startu, když skvěle odstartoval loňský mistr Le Grelle. Ten si ale postupně čím dál těsněji za sebou vezl týmového parťáka. V šestém kole pak Vincent Lonbois vedoucího jezdce překonal, zajel nový rekord a vyhrál třetí závod IRRC ze tří. Grelle druhý a Grams se ztrátou třetí. Čtvrtý dojel Johan Fredriks, který si na novou Kawu zdá se rychle zvyká. Další favorit Petr Schalken po pádu v kvalifikaci nenastoupil. Pěkný závod odjel Petr Bičiště, který dojel na sedmém místě a bodově si v šampionátu zase polepšil. Bohužel stejně jako minulý rok to v prvním závodě zahodil Pavel Tomeček. Naštěstí se mu nic nestalo, ale motorku poškodil tak, že pro něj druhý podnik sezóny skončil.

1. Vincent Lonbois          14:10.741
2. Sebastian Le Grelle    +2.495
3. Didier Grams               +12.123
4. Johan Fredriks            +19.127
5. Thomas Wendel           +36.492
.
7. Petr Bičiště                    + 39.682

Sidecar race 1
První závod sajdek dojelo jen deset posádek a zvítězila ta nejrychlejší z kvalifikace ve složení Kees Kentrop & Danny de Haas.

BeneCup supersport race 1
První závod šestek v rámci BeneCup Marek Červený, Joey den Besten i Laurent Hoffmann vynechali a tak měl cestu k vítězství volnou Lesley ten Tusscher, který porazil velkým rozdílem Kevina de Freene, Stefana Wautera a další.

BeneCup superbike race 1
Další litrový závod byl one man show pro Vincenta Lonbois. Vyhrál stylem start cíl. Druhý byl chvilku Johan Fredriks, ale toho hned v úvodu předjel Sebastien Le Grelle. Nakonec byl Fredriks až čtvrtý, protože po těsném souboji prohrál s Nigelem Walravenem, který na Hondě soupeře překonal v závěru posledního kola.  Naši tento závod nejeli.

50 ccm race 2
Závod jako kopie toho prvního. Opět zvítězil Ronin Fick.

Classic + Twin race 2
Po výpadku Smolderse zvítězil Marcel Zuurbier. Mezi klasiky se nic nezměnilo a opět byl první Marc Beltman.

IRRC supersport race 2
Joey den Besten předvedl parádní závod. Musím uznat, že Marek Červený s technikou, kterou v Oss měl na holandského jezdce ve druhém závodě nestačil a dojel si pro druhé místo. Třetí dojel nováček na tomto okruhu Thomas Walther. Závod to jinak nebyl zase tak zajímavý. Petr Košťál dojel čtyřiadvacátý.

1. Joey den Besten         14:37.823
2. Marek Cerveny           +8.879
3. Thomas Walther         +17.565
4. Thomas Wendel         +34.223
5. Ilja Caljouw                  +34.857
.
24. Petr Košťál                 +1:40.126

IRRC superbike race 2
Podle mě nejhezčí závod podniku. Byť dojelo jen 14 jezdců a konkurence byla značně oslabená, tak se na to prostě pěkně koukalo. Le Grelle upět ukázal, že start je jeho silnou stránkou a ujal se vedení. Doslova pár metrů za ním jel ale týmový kolega Lonbois, který ho v pátém kole překonal. Tentokrát si to ale Sebastian nenechal líbit a zkoušel udělat vše, aby se na první místo vrátil. Nepodařilo se. Ono taky Lonbois zajel další traťový rekord, který během jednoho dne posunul třikrát a celkem o skoro dvě vteřiny! Skvělá podívaná. Sebastian byl po závodě opět zklamaný a s mechanikem hodně řešil stav pneumatik a nastavení podvozku. Jestli Vincent a Sebastian opravdu přijedou do Hořic, tak se máme ve spojení s Kamilem Holánem, na co těšit. Osmý dojel Petr Bičiště. Jel výborně, ale vezměme v úvahu, že první Lonbois mu za devět krátkých kol nadělil skoro padesát vteřin.

1. Vincent Lonbois          14:04.633
2. Sebastian Le Grelle     +2.167
3. Didier Grams                +14.428
4. Johan Fredriks             +18.851
5. Thomas Wendel          +30.441
.
8. Petr Bičistě                    +48.997               

Sidecar race 2
Žádná změna a další vítězství pro posádku Kees Kentrop & Danny de Haas.

BeneCup supersport race 2
Druhý závod šestek pod BeneCup si dal i Joey den Besten, když už věděl, že IRRC má za sebou. Překvapivě byl druhý. Vyhrál opět Lesley ten Tusscher.

BeneCup superbike race 2
Další vítězství pro Vincenta Lonbois. Neskutečná forma. V Oss a Hengelu se celkem jelo 8 závodů na litru a Vic všechny vyhrál. Le Grelle druhý, Walraven třetí a Fredriks zase čtvrtý.

Oss byl zajímavý závodní víkend plný překvapení. U nás na webu už je i fotogalerie. Další podnik IRRC nás čeká v červenci v belgickém Chimay. 

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz