Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář
North West 200 2016 - čtvrtek
Dnešní den se v Severním Irsku nesl v duchu krásného počasí, kvalifikačních tréninků, závodů a především jména Alastair Seeley, které bylo napsáno na vrcholu téměř všech výsledkových listin. Ze závodů se bohužel stihl odjet jen závod supersportů, ve kterém se přepisovala historie, následný závod twinů byl dvakrát zastaven a následně zrušen, stejně tak závod superstocků. Výborné umístění zaznamenal Marek Červený, který svůj první závod na této trati dojel na šestnáctém místě.

Druhá kvalifikace supersport

Všichni jezdci se oproti úterku zlepšili, ale nejlepší čas, 4:36.064, zajel opět Alastrair Seeley a právem mu patří poleposition. Skoro přesně o vteřinu horší čas zajel Martin Jessopp. Třetí místo na roštu patří Lee Johnstonovi, čtvrté Williamu Dunlopovi a páté Johnu McGuinnessovi. Marek Červený svůj čas z úterý zlepšil o šest vteřin na 4:50.818 a v součtu času to stačí na dvacáté třetí místo na startu, tedy poleposition druhé skupiny.

Druhá kvalifikace superbike

I tato kategorie má stejného polemana, Alastaira Seeleyho, ale už ne s takovým rozdílem. Druhý Michael Dunlop zajel jen o pět setin horší čas, tedy 4:23,963. Třetí čas zajel Michael Rutter, čtvrtý Lee Johnston a pátý Peter Hickman. Petr Bičiště si oproti první kvalifikaci polepšil na čas 4:42.233 a obsadil třicátou čtvrtou pozici.

Druhá kvalifikace superstock

Ani v této třídě nenašel Alastair Seeley přemožitele a získal tak poleposition ve všech "velkých" třídách. Druhé míst ona startovním roštu si vyjel Michael Rutter, třetí Peter Hickman. Čtvrtý čas patří Ianu Hutchinsonovi a páté Michaelu Dunlopovi. V této třídě zajel Petr Bičiště třicátý pátý čas.

Druhá kvalifikace supertwin

Na twinu Seeley nestartuje, takže konečně získal šanci na vedoucí pozici někdo jiný. Nejlépe jí využil Daniel Cooper, který se jako jediný dostal pod pět minut s časem 4:58.686. O dvě vteřiny horší čas zajel veterán Ryan Farquhar a třetí čas zajel Ivan Lintin. Martin Jessopp se v této kvalifikaci nezlepšil, ale jeho čas z úterka mu stačil na čtvrté místo na startovním roštu. Páté místo si vyjel Peter Hickman.

První závod supersport

Do závodu nejlépe odstartoval Seeley a během prvních dvou kol se o vedení přetahoval s Johnstonem a Jessoppem. Pak ale začal Johnston lehce ztrácet, který ještě není úplně v pořádku po pádu ze Scarborough. Do vedoucí skupiny se však dotáhl William Dunlop s Hutchinsonem, který startoval až ze dvanáctého místa. Dunlop se sice na chvilku dostal do vedení, ale v zápětí ho předjel Hutchinson. Ten veden vedoucí pozici udržel až do pátého kola, kdy ho předjel Seeley, lehce vedoucí skupině poodjel a nikdo už ho nedokázal dojet. Alastair Seeley získal své šestnácté vítězství na této trati v kariéře a stal se tak nejúspěšnějším jezdcem v historii závodů na North West 200. Na druhém místě dojel Ian Hutchinson a pro své první podium na přírodním okruhu si dojel Martin Jessopp. Marek Červený startoval ze druhé skupiny ale ihned po prvním kole se dostal na patnácté místo a nechával za sebou jezdce jako Hickman či Lintin, pak se však o jednu příčku propadl, ale šestnácté místo udržel až do konce závodu. Marek dojel jako nejlepší ze druhé skupiny a porazil hodně jezdců, kteří mají o hodně větší zkušenosti s touto tratí. Dle mého to je výborný výsledek a důkaz toho, že Marek patří do světové road racingové špičky.

První závod supertwin

Ihned po startu se lehce odtrhla vedoucí skupina jezdců ve složení Ryan Farquhar, Daniel Cooper, Ivan Lintin a James Hillier. Po prvním kole byla na čele již jen dvoji Farquhar, který vedl, a Cooper. V zatáčce Metropole se Cooperovi podařilo dostat do vedení, ale v zápětí byl závod přerušen. Naštěstí byl důvodem "pouze" požár v blízkosti trati. Závod byl asi po půl hodině znovu odstartován, opět na čtyři kola. Průběh byl prakticky stejný, Farquhar s Cooperem se přetahovali o vedení a byla to vcelku pěkná podívaná. Za nimi bojoval Lintin s Hillierem o poslední místo na podiu. Ve třetím kole na výjezdu z Black Hill Farquharovi podjelo přední kolo a Cooper do něj následně narazil. Vyvěšení červených vlajek sice chvíli trvalo, ale závod byl nakonec zastaven a ukončen. Přesto jak hrozivě pád vypadal, jsou oba jezdci naštěstí mimo ohrožení života, Ryan Farquhar má zranění hrudníku a pánve a Daniel Cooper si poranil rameno.

Tím byl bohužel dnešní program předčasně ukončen, ale není jasné, jestli se neodjeté závody přesunou na sobotu či budou bez náhrady zrušeny. Každopádně nás v sobotu čekají minimálně dva závody superbiků a po jednom závodu supersportů, superstocků a twinů. Určitě bude na co koukat, jen musíme doufat, že nevyzpytatelné irské počasí bude minimálně tak příznivé jako dnes.