Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář 
Jak jsem jel pro rozhovor s Bohumilem Stašou
Často si říkám, že jsem sice už viděl celkem dost závodů. Hlavně za poslední 3 roky těch zářezů dost přibylo. Ale historii vlastně tak moc neznám a nikdy jsem se o ní až tolik nezajímal. Postupně jsem se ale začal motat kolem Bohumila Staši a zjistil jsem, že s ním udělat rozhovor, je prostě povinnost, i když jsem tušil, že pro road racing to asi nebude úplně pochvala a že to nebude snadná mise.

Začalo to vlastně už na TT v Hořicích 2015. Johana Fredrikse a partu kolem něj jsme s přítelkyní vzali na českou svíčkovou, nějaký to pivo atd.. Najednou se mě Johan (ano holandský závodník z IRRC) ptá, jestli je možné, že na druhé straně hospody zahlédl Bohumila Stašu. Cože? On ví, o koho jde? Říkám si. A cože podruhý? On ví, jak vypadá? Dobrý. Tak říkám, že jo, že to je fakt on. Johan sype z rukávu data, kde jezdil, jak jezdil…. no ostuda. Já oproti němu věděl pomalu prd. Tak si říkám, že bude nejlepší, když je seznámím. Pan Staša přepíná (ač už posilněn) na němčinu, Johan taky a já tam jsem plonkovej. Scheiße! Pro Johana zážitek a já jsem si vlastně uvědomil, že máme web o přírodních tratích a žádný rozhovor s jejich legendou.

Leželo mi to v hlavě asi půl roku. Pak se dostávám k telefonu přímo na mistra, volám a žádám o rozhovor. „Počítače mě spíš serou“ povídá. Aha, takže to budu muset vyrazit do Strakonic. Přátelé mám to skoro 200 km. Ale jedu.

Ve Strakonicích jsem přivítán v dílně plné krásných motorek a ze začátku je tam ze strany legendárního jezdce cítit takový ten dojem: „ten magor přijel 200 km, aby se mě na něco zeptal“. Ale když jinak nedám, tak mi klidně rozhovor poskytne. Bylo prostě znát, že Bohumil Staša se jako nějaká legenda, hvězda, nebo tak něco, co si o sobě dnes myslí kde kdo, opravdu necítí. Nemá ani zapotřebí, někomu se zavděčovat. Říká, co si myslí, dokáže komunikovat i s někým, kdo by mohl být jeho vnuk a ani se nepovyšuje, ani si nestěžuje na stáří. Spoustu věcí jsem nevěděl a měl bych. Jemu to vůbec nevadí. Nevadí, že jsem si o něm nepřečetl vše. Má v dílně puštěný rádio, pije si kafe, hrabe se v motorkách a sleduje závody alespoň v bedně. Prostě – takovýho dědu chcete!

Bohumil Staša je frajer. A podle mě to na málo koho tak sedí. Je to chlapík, který je u motorek celý život. Možná spíš – jeho život jsou motorky. A tady to není facebookové klišé.

Je spousta lidí kolem, kteří s tímto jezdcem v depu hovořili hodiny a hodiny. Vědí o jeho kariéře neskutečné množství dat. Kolikrát kde vyhrál, kolik jel závodů, kdy jel poprvé a kdy naposledy. Já nevím skoro nic. Ale těch 400 km stálo za to. Pro mě to byl skvělý zážitek, mít jezdce, který byl 3x na bedně v MS hodinu pro sebe, v klidu, v jeho dílně a ptát se, na co chci. No a ten rozhovor? V plánu bylo video. Protože jsem ale osel, tak vám to přepíšu do rozhovoru. Snad to bude autentické a bude to stát za to. Protože si budeme taky připomínat jedno výročí, připravujeme k jeho příležitosti i překvapení pro fanoušky…..

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz