Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář 
Kdo pojede v Hořicích a kdo je favoritem?
Startovní listiny na závod 300 ZGH jsou tradičně plné a není lepší pozvánka než startovka plná rychlých jezdců. Kdo se v tom má ale vyznat? Kde hledat favority jednotlivých tříd? Na koho se zaměřit a jaké zajímavosti startovky obsahují? Na to se podíváme v tomto článku.

Všeobecně letos bohužel startovní listině chybí nějaké velké zahraniční jméno. Poslední léta tuto roli zastával třeba Michael Pearson, Didier Grams, nebo Victor Gilmore. Zahraničních jezdců je ale ve startovní listině celkem dost a třeba nás překvapí. Minimálně jeden rychlík na šestce ve startovce je. Ale postupně od nejslabších tříd.

125 SP
63 přihlášek mluví za vše. Skoro polovina se ale nevejde na startovní rošt, takže bude muset v sobotu o tyto místa bojovat. Jako skoro každý rok je to takový „Czech cup“. Zahraničních jezdců je minimum ale minimálně italský Pierre Coppa by mohl do předních příček zasáhnout. K favoritům budou patřit určitě oba Sedlové, Petr Kolář, pětinásobný vítěz Radek Lamich, Michal Šlezar a další. Na startovce jsou i dvě dívky.

250 SP
Větší SPéčka už nejsou nejnovější motorky a to se tak nějak musí projevit i v počtu startujících jezdců. Těch je 16 a mezi favority patří matador Alexander Vysloužil, Michal Šlezar, nebo francouzský Philipe Delaunay. Tato třída pojede spojený závod 3 tříd s 250 GP a hlavně 125 GP. Obě tyto třídy jistě jezdecké pole 250 SP pohltí, takže to tradičně nebude jednoduché sledovat.

250 GP
Pro čtvrtlitrová GPéčka mám slabost asi nejen já. Bohužel startovat jich bude jen 5. Už více než 10 let tyto stroje mizejí ze světových okruhů a zdá se, že to už nikdo asi nezastaví. Pokud by se ale brala v potaz průměrná jezdecká úroveň startovních listin, tak 250 GP jsou na tom snad nejlépe. Startovat bude Wolfi Schuster, který v Hořících porazil i třeba Irskou legendu Davy Morgana. Na start se postaví i loňský vítěz Anders Blacha a do boje o bednu se bude chtít zapojit i legenda hořického závodění – Henrik Voit z Německa tradičně na své Aprilii.

125 GP
Malých GPéček také není mnoho, ale bude to určitě velká bitva. Horkých kandidátů na první místo je hned několik. Mezi ty nejžhavější považuji Michala Savinkova a Patrika Koláře. Bez šance ale není ani Christopher Eder, Steffen Gramer, nebo lokal matador Olda Podlipný. Tento závod si prostě nenechte ujít.

Supermono
Byť tato třída má asi nejlepší léta za sebou, tak startovka do Hořic čítá přes 20 jezdců a bude na co koukat. Supermona by měli jet s Twiny, byť se celkově na trať nevejdou, takže se všeobecně předpokládá, že tyto třídy pořadatel rozdělí navzdory programu. Mezi favority této třídy bude určitě patřit Libor Kamenický, Vítězslav Hatan, Karel Kalina, František Loučka nebo Dany Zoernweg. Prostě jako vždy. Co je ale nové, je třeba start Chistophera Edera, kterého známe hlavně v sedle jeho oranžové 125 KTM.

Twin
Tato třída je naopak ve velké rozkvětu. 33 přihlášených a jména, která naznačují, že by mezera mezi favoritem a zbytkem pole mohla být letos menší. Každopádně favoritem číslo jedna je pořád Michal Dokoupil. O bednu by se ale mohla poprat řada zahraničních jezdců. Po loňsku už dobře zná trať Gavin Lupton, skoro doma je v Hořicích už i Tuukka Korhonen, který má velmi dobrou techniku, z Hengela je dobře rozjetý i Olaf Rominj (dojel tam 2x druhý) a Hořice zná i Stefan Holz a Niklas Pfeiffer. Naši ale nebudou chtít zůstat pozadu. Rozjetý je Josef Duchan, tradičně vepředu jezdí Marek Němeček a dobře letos jede i Vladimír Šnajdr.

600
Jeden ze dvou nejsledovanějších závodů. Startovka čítající přes 40 jezdců a minimálně 10 adeptů na bednu. Tohle nemůžete vynechat. Na první místo bych favorizoval trojici Červený, Dokoupil a Vostárek. Ano do Hořic se vrací Patrik Vostárek – nejrychlejší nováček roku 2012. A těch dalších 7, kteřá by mohli zasáhnout do bojů o bednu? Dle mého by to mohl být velmi rychlý Ital Lucca Gottardi, který už pohled z hořické bedny zná. Dále pak letos skvěle jedoucí Josef Duchan, Petr Homola, nebo Kamil Holán, který už těch podiových umístění má v Hořících na kontě dost. Černým koněm skoro každého road ratingového závodu, na kterém se objeví je Martin Holoubek. Nesmíme zapomínat ani na Gavina Luptona, nebo Marca Borhausera, který sice pojede 300 ZGH poprvé, ale letos skvěle začal v Hengelu (dělené 3. Místo celkově v IRRC). Bojovat se ale bude i ve druhé desítce. Tradičně silné bude pole kolem desátého místa a být v první desítce v Hořících pořád něco znamená.

1000
Královská třída už dávno není jen o pár motorkách. Závod to bude určitě vyrovnaný. Nemá totiž jasného favorita. Bohužel už na startu nebude stát taková hvězda jako Michael Pearson, nebo Didier Grams, ale o zábavu se snad postarají naši. Mezi největší favority patří určitě Kamil Holán a Aleš Nechvátal. Rychlý bude určitě i Marek Červený, který alej pojede na šestce a pokud se první dva jmenovaní rozjedou do tempa kolem 2:18, tak jim Marek asi stačit nebude. Na bednu bude určitě zase chtít Víťa Bican a Patrik Vostárek, který stejně jako Marek Červený pojede na 600 týmu Montáže Brož. Rychle umí Hořice i Leoš Hlaváček a poprvé na bednu by určitě chtěl Pavel Tomeček a Petr Bičiště.

I když letos neuvidíme velké zahraniční hvězdy tak nás čekají zajímavé závody. Prakticky v každém závodě očekávám zajímavé souboje, na které se hrozně těším. Předpověď je slibná, takže nezůstaňte doma a přijeďte si tento víkend užít opravdový svátek road racingu.

OFICIÁLNÍ STARTOVNÍ LISTINY

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz