Články  |  Shop  |  Foto  |  Kalendář 
Co se vejde do Mountain Course
Zní to asi divně, ale jeden kreativní chlapík si dal tu práci a narval 65 veleznámých tratí do asi té nejznámější a nejdelší . Do okruhu na kterém se závodí už přes 100 let. Asi už chápete, že řeč bude o okruhu Mountain Course kolem hory Snaefel na ostrově Man. Myslím, že spoustě z Vás (ostatně stejně jako mě) teprve teď dojde, jak dlouhý tento legendární okruh vlastně je.
Je to vlastně celkem jednoduché. Zmiňovaný okruh je dlouhý neskutečných 60,8 km a tak autora Matta Dunlopa (stylové road racingové příjmení že) napadlo, kolik se asi tak vejde slavných okruhů do vnitřku Mountain Course pokud bude vše ve stejném měřítku. A vešla se tam třeba legendární Mozna, Silverstone, Jerez, Oulton park, Donington, Brands Hatch, Indianapolis, Assen, Spa -Francorschamps, Magny -Course, Estoril, Hockenheim, Monaco, Mugello, Suzuka, Sepang a další a další veleznámé okruhy. Bohužel tam nenajdeme ani jeden český okruh a to dokonce ani Brno. Za to jsou zajímavá srovnání třeba známé Nurburgring Nordschleife, což je jeden z mála dochovaných okruhů v takové podobě, jakou znali závodníci v době dávno minulé. V porovnání s okruhem na Manu vypadá Nordschleife jako dopravní hřiště. Dokonce můžeme nejdelší světový okruh porovnat i s trasou, kterou se jede na slavný Pikes Peak. Dnes se závodí spíše na okruzích technických a krátkých. To dosvědčuje i srovnání nejdelšího současného okruhu F1 ve Spa. Jedná se (na dnešní poměry) o velmi dlouhý okruh - dle toho asi sami usoudíte, kam se za ty roky posunulo závodění na okruzích, ať už jde o auta či motorky.

Pro zajímavost i u nás se jezdilo na dlouhých okruzích. Vždyť staré Brno mělo v plné délce 29,1km a kolem Prachovských skal se jezdilo po okruhu dlouhém 14,5 km ještě v roce 1977. Asi si těžko představit, že se dnes na takto dlouhé okruhy vrátíme. Ono i dnešní Těrlicko 6,1 km dlouhé je celkem výjimkou. Na kontinentu o delším přírodním okruhu nevím. Kratší okruhy jsou určitě jednodušší na zabezpečení a organizaci všeobecně. I divácky jsou asi zajímavější, protože jezdce vidíte vícekrát, ale musíme uznat, že okruh, který by vedl přes celý okres by měl svoje kouzlo.

Obrázek v plné kvalitě můžete vidět zde.

Milan
comments powered by Disqus
http://www.rstmoto.cz